ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kutná Hora požádá o dotaci na opravu Sankturinovského domu

14.07.2016

Kutná Hora 14. července - Kutná Hora chce na podzim požádat o dotaci na rekonstrukci Sankturinovského domu na Palackého náměstí. Rekonstrukce si vyžádá kolem 30 milionů korun. Práce by mohly začít počátkem roku 2018 a neměly by přesáhnout jeden rok, řekl dnes novinářům starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).

Rekonstrukce památkově chráněné budovy, patřící k nejstarším ve městě, by měla být financována z programu ministerstva pro místní rozvoj. "Připravují se všechny podklady s projektanty, aby bylo možné na podzim podat žádost o dotaci," uvedl Starý. Podle něj bude nutné v domě vyměnit podlahy a zřejmě i okna, udělat nové rozvody vody a elektřiny a další věci.

Do opravené budovy se přestěhuje Galerie Felixe Jeneweina, která nyní sídlí ve Vlašském dvoře. "Měla by tam být expozice věnovaná renesančním vědám, ve sklepě by měly být nějaké interaktivní věci a zpřístupněna i věž," uvedl Starý.

Původně gotický dům, dnes barokně přestavěný, byl vybudován na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda. Zvláštností je mimo jiné historická věž, jejíž základy sahají do hloubky 7,5 metru.

Sankturinovský dům si koupil na konci 15. století mincmistr Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770 však dům vyhořel a při pozdější přestavbě už získal dnešní podobu.

(čtk)