ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Lesy ČR vyhlásily soutěž architektů na nové sídlo za půl miliardy

12.07.2016

Hradec Králové 12. července - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes vyhlásil mezinárodní architektonickou soutěž na návrh dřevěného sídla podniku v Hradci Králové.

Odhad nákladů na výstavbu sídla, parkoviště a veřejného parku činí 470 milionů korun bez DPH. Půjde-li vše podle plánu, mohlo by být centrum podle mluvčí podniku Evy Jouklové hotové v roce 2020. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, podnik ročně vykazuje zisk v miliardách korun.

"Chceme postavit administrativní centrum s nízkou spotřebou energie, které bude příkladnou ukázkou využití dřeva ve stavebnictví i obnovitelných zdrojů energie," uvedl výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický. V Česku podle Lesů ČR obdobný administrativní objekt ze dřeva asi pro 200 pracovníků dosud nestojí.

Architektonická soutěž bude dvoukolová. "Podmínky (soutěže) schválila Česká komora architektů. Očekáváme velký zájem," uvedl Lidický. Mezinárodní porota bude posuzovat ekonomické, energetické a architektonické hledisko stavby. Předsedkyní poroty byla zvolena dánská architektka Dorte Mandrup-Poulsenová, členem poroty je také hradecký primátor Zdeněk Fink.

První kolo soutěže by mělo být ukončeno letos v říjnu, do druhého postoupí pět návrhů. "V únoru 2017 vyhlásíme výsledky a začneme jednat s vítězem soutěže o zadání zakázky na zpracování projektu stavby podle jeho návrhu," uvedl Lidický. Lesy ČR následně vyhlásí veřejnou zakázku na stavební firmu.

Nové centrum by mělo nahradit současnou nevyhovující budovu z panelů ze 70. let minulého století. Objekt, který byl v minulosti sídlem Východočeských státních lesů, je podle LČR staticky nestabilní, není zateplený, nemá vzduchotechniku a většina kanceláří již dnešním standardům nevyhovuje.

Lesy ČR v Hradci Králové sídlí od svého vzniku 1. ledna 1992.

(čtk)