ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekonstrukce ulice 1. máje v Olomouci bude výrazně levnější

11.07.2016

Olomouc 11. července - Dlouho plánovaná rekonstrukce ulice 1. máje vedoucí do centra Olomouce by měla stát 68,5 milionu korun, což je o 46,5 milionu méně, než se předpokládalo. Částku se podařilo snížit při veřejné zakázce. Dodavatele stavebních prací vybrali radní v těchto dnech na základě doporučení hodnotící komise. Jeho jméno město zatím nezveřejnilo. Smlouva s ním zatím být uzavřena nemůže, v současné době běží s ohledem na zákon o veřejných zakázkách lhůta, která uplyne v první polovině srpna, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

"Vítěznou cenu považovala hodnotící komise za reálnou. Věřím, že se částka při realizaci významně nezmění, ačkoli jsem si vědom toho, že stavební práce takového rozsahu a navíc v samém centru památkové rezervace nebudou jednoduché. Úspora na této akci tak může být pro město opravdu zajímavá," uvedl primátor Antonín Staněk (ČSSD).

O veřejnou zakázku byl z pohledu dodavatelů podle mluvčí radnice značný zájem, což se promítlo i do samotné délky zadávacího řízení. Drtivá většina nabídek však byla nižší než předpokládaná hodnota investiční akce, uvedla Štědrá.

Předmětem velké investiční akce v centru Olomouce je komplexní rekonstrukce uličního prostoru včetně inženýrských sítí v délce zhruba 400 metrů. Náročnou obnovou projde ulice v úseku od náměstí Republiky, kde navazuje na již dokončenou část rekonstrukce ulic Denisova a Pekařská, až k průčelí hotelu Palác.

Vítězná nabídka počítá s dobou stavby 163 dnů. "V současné době jsme vybraného dodavatele požádali o aktualizaci harmonogramu prací. Přestože se již dnes doba plnění zakousne do zimních měsíců, věřím, že se celá rekonstrukce zvládne v co nejkratším termínu. Cílem je co nejvíce zkrátit dobu dopravních omezení, které práce přinesou. Svou roli sehraje určitě i počasí v zimních měsících a rozsáhlý archeologický průzkum," doplnil investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Město by mělo na tuto akci získat dotaci ze Švýcarských fondů. Radnice zatím obavu z posouvání termínů nesdílí. Její zástupci uvedli, že je město v pravidelném kontaktu s poskytovatelem dotace, který je také obeznámen s termíny investiční akce.

(čtk)