ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice vybírají studii podoby atletického stadionu

11.07.2016

Pardubice 11. července - Do architektonické soutěže na novou podobu městského atletického stadionu v Pardubicích se přihlásilo 20 projektů z Česka, Slovenska i zahraničí, komise jich vybrala pět. Vítěze určí v říjnu. ČTK to řekl předseda komise Saša Begović. Radnice chce postupně sportovní areál modernizovat, jako první plánuje postavit atletickou halu za 250 milionů korun.

"Byly to velmi dobré návrhy. Nesnažili jsme se vybrat pouze ty nejhezčí, ale také technicky realizovatelné," řekl Begović. "U nás v České republice není mezinárodní soutěž běžná a v tom Pardubice hrají roli pionýra," dodal administrátor soutěže Igor Kovačevič.

Obnova chátrajícího areálu z roku 1959 bude stát nejspíš miliardu korun, proto radnice bude postupovat po částech. Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO) odhaduje dobu proměny stadionu na 15 až 20 let. Atletická hala by mohl být hotova do pěti let, uvedla.

Vypracování zadání pro soutěž trvalo dva roky, účastnila se jej veřejnost i sportovní kluby v Pardubicích. Atletická hala by měla mít dvousetmetrový ovál a kapacitu pro 500 diváků. Počítá se s multifunkční halou pro 2000 až 2500 lidí, gymnastickou tělocvičnou a sportovištěm pro úpolové sporty. Stávající basketbalová hala by měla v areálu zůstat. Házenkářská hala doslouží za deset až 15 let, poté bude postavena nová.

"První etapa by se mohla za dva tři roky začít stavět. Potom to je na politicích, jak budou schopni shánět peníze. Jestli uvolní peníze na gymnastickou nebo úpolovou halu, je na nich," řekl projektový manažer magistrátu Miroslav Janovský.

První tři nejlepší návrhy představí město od 8. listopadu v Galerii města Pardubic. Za soutěž včetně odměn vítězům zaplatí radnice 2,8 milionu korun. Z dotačních peněz město aktuálně zahajuje modernizaci staré tartanové dráhy za bezmála 12 milionů korun.

(čtk)