ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Krnově se mají stavět domy

10.07.2016

Krnov (Bruntálsko) 10. července - Město Krnov po šesti letech našlo investora, který má zájem stavět na ploše po bývalých kasárnách. Společnost TGA Development tam chce vybudovat šest bytových domů, komunitní dům pro seniory, relaxační centrum a centrum aktivit pro volný čas. Nyní vedení města řeší, jak bude při jednání s investorem dál postupovat. Kupní smlouvu, na níž se dohodli a kterou radní předložili, totiž zastupitelé neschválili, protože jim připadala nevýhodná. ČTK to sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Na pozemcích už město v minulosti nechalo s pomocí evropských peněz vybudovat technickou a dopravní infrastrukturu. Podle předložené smlouvy měla firma TGA Development zaplatit za 2,3 hektaru pozemku cenu 100 korun za metr čtvereční bez DPH a zavázat se, že do sedmi let od podpisu smlouvy postaví šest bytových domů se zastavěnou plochou 1900 metrů čtverečních. Při nesplnění tohoto závazku by zaplatila pokutu 4,6 milionu korun. Stavba relaxačního centra, centra aktivit pro volný čas, restaurace a komunitního domu pro seniory v podmínkách smlouvy nebyly.

Zastupitel Pavel Moravec tlumočil zastupitelům názor člena krnovské komise pro urbanismus a architekturu Romana Anderleho, podle nějž je sice investiční projekt komplexního zastavení území velmi kvalitní, ale kupní smlouva je pro město nevýhodná. "Přijde mi naprosto neakceptovatelné umožnit prodej pozemku města s možností investora zastavět pouze 1900 metrů čtverečních vůči projektovému záměru zastavět 9050 metrů čtverečních. Takovéto znění kupní smlouvy investorovi umožňuje naložit se zbývající plochou zcela libovolně, přičemž jediné, co bude omezující, bude územní plán," uvedl Moravec.

Krnovský místostarosta Michal Brunclík (ČSSD) uvedl, že město se partnera, který by byl schopen na daném území investovat, pokoušelo najít několik let. Oslovovalo developerské firmy, inzerovalo na speciálních realitních serverech, ve specializovaném časopise, ale vždy neúspěšně.

"V průběhu let se objevili jen dva zájemci, ale jednání s nimi skončila vždy velmi brzy z důvodu, že projekt bytové výstavby v Krnově, který dnes má 24.000 obyvatel, je poměrně rizikový. Jsem rád, že v tuto chvíli máme konkrétního zájemce. Určitá míra rizika tu je, ale z hlediska městotvorného by bylo dobře, kdyby se v kasárnách konečně začalo něco dít," uvedl Brunclík.

Vedení města se podle něj po poradě s právníky snažilo kupní smlouvu vyladit tak, aby rizika byla malá, nebo se minimalizovala. Nyní radní zvažují další kroky.

Developerská a obchodní společnost TGA Development na svých internetových stránkách uvedla, že projekt Nová Kasárna je jí blízký svým umístěním a vztahem k regionu. "Je výzvou ke zlepšení kvality života ve městě, aktivní při tvorbě nových pracovních míst a také snahou o zpomalení či zamezení odlivu mladých obyvatel do jiných měst," uvedla firma. Projekt chce podle ní vytvořit koncept kompletního zázemí, aby obyvatelé či návštěvníci nebyli nuceni vyhledávat více či méně vzdálená řešení svých přání a potřeb.

(čtk)