ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Turisté mají u Antýglu novou lávku

08.07.2016

Antýgl (Klatovsko) 8. července - Nový mostek přes řeku Vydru dostali dnes oficiálně do užívání pěší turisté a cyklisté v šumavském Antýglu. Stavba za víc než 2,3 milionu korun nahradila starou lávku, která byla v havarijním stavu a soužila do letošního jara. Přes řeku v kempu v Antýglu vedou jedny z nejvíce vytížených stezek na Šumavě, kudy ročně chodí desetitisíce lidí, řekl dnes ČTK ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený.

Podle Stanislava Dolejšího, starosty nedalekého Srní, které kemp v Antýglu provozuje, se díky mostku lidé vyhnou dopravou zatížené silnici mezi Rokytou a Modravou, která navíc letos prochází rekonstrukcí. Z kempu vedou oblíbené trasy na Vchynicko-tetovský kanál a dále na Tříjezerní slať nebo na Klostermannovu stezku, která vede až k návštěvnickému centru Srní.

"Touto stavbou jsme vyšli vstříc jak obci Srní, tak hlavně turistům. Víme, že po mostku projdou desetitisíce nohou ročně, projedou tam tisíce kol - prostě má tu svoje místo. Navíc jsme díky tomu zrušili železnou obludu, po které vedly inženýrské sítě přes krásnou řeku Vydru," řekl Hubený.

Základ více než 13 metrů dlouhého a přes 2,5 metru širokého mostku tvoří ocelové nosníky, zábradlí a povrch jsou ze dřeva. Stavba zároveň slouží jako nosný prvek pro kabely nízkého napětí a mobilního operátora a vede pod ním vodovod a tlaková kanalizace pro kemp. Mohla se tak zrušit nevzhledná železná konstrukce pro inženýrské sítě nedaleko původní lávky.

Další nový most pro pěší přes Vydru je u Antýglu od roku 2012. Zhruba třicetimetrový obloukový most o šířce dva metry poblíž turisty oblíbené Turnerovy chaty postavila rovněž správa parku za 2,5 milionu korun.

Letos správa parku podle Dvořáka další velké investice do turistického zázemí nepřipravuje. "Jako každoročně jsme investovali zhruba 300.000 do oprav poválkových chodníků, dokončili jsme také malý informační bod na Soumarském mostě, odkud se splouvá Vltava. Další věci plánujeme," řekl.

Do budoucna se například chystá malý informační bod na Černém jezeře, rekonstrukce rozhledny na Poledníku, opravy informačních středisek Rokyta a Kašperské Hory nebo nová 3,5 kilometru dlouhá stezka pro nevidomé a pohybově hendikepované v okolí Stožce. "Bude ale záležet na penězích, my stoprocentně víme, že bez dotačních titulů ty věci nedáme dohromady," dodal Dvořák.

(čtk)