ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nový Palác Národní bude dokončen za rok

04.07.2016

Praha 4. července - Nový Palác Národní na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace bude dokončen za rok. Jde o investici za zhruba 700 milionů korun, řekl při dnešní prohlídce autor projektu, architekt Stanislav Fiala. Místo původně plánovaného luxusního hotelu roste v proluce prosklená budova s obchody, restauracemi a kancelářemi.

Společnost Sebre koupila projekt s platným stavebním povolením na hotel. Kvůli propadu v cestovním ruchu a vysoké nabídce ubytovacích kapacit v hlavním městě se firma však rozhodla postavit polyfunkční budovu.

V Paláci Národní vznikne 2479 metrů čtverečních obchodů a restaurací, ve vyšších patrech bude 7655 metrů čtverečních prostor pro ateliéry a kanceláře. Na střechu umístil architekt zahradu. Také vnější skleněné stěny v jednotlivých patrech budou zdobeny zelenými terasami. "Na Národní totiž chybí zelené spočinutí," řekl architekt.

Projekt počítá s rekonstrukcí sousedního památkově chráněného barokního Schönkirchovského paláce, se kterým je propojen. V úrovni ulice budou oba domy průchozí pasáží. Vznikne vchod do vedlejší budovy, kde bude sídlit UMPRUM. Při průzkumu objevili památkáři cenné historické malby dřevěných stropů z konce 17. století a nástěnné malby. Nevyužitý původní materiál, třeba staré prejzy, cihly nebo kameny, použije architekt k výzdobě nové budovy.

Pozemek v roce 2005 prodal magistrát tehdy zřejmě za rekordní cenu 234.700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun.

(čtk)