ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Majetek vesničky Kostelec se zvýšil více než šestkrát

04.07.2016

Kostelec (Tachovsko) 4. července - Majetek malé obce Kostelec na Tachovsku, u níž jsou dvě silně expandující průmyslové zóny, se za 13 let zvýšil šestinásobně na 185 milionů korun. Zajistily to hlavně evropské i české dotace a místní investoři. ČTK to řekl starosta Kostelce, obce s téměř 600 obyvateli, František Trhlík.

"V roce 2003 jsme měli majetek za 27,5 milionu Kč. Když k tomu přiřadím nedodělky, tak nám to dnes dělá 180 až 185 milionů korun. Jde o nový nebo zhodnocený majetek," uvedl. Tedy budovy a infrastrukturu, jako jsou kanalizace, vodovod, čistírna odpadních vod a silnice.

Dvě zóny Panattoni Parku dnes zaměstnávají přes 2000 lidí v 11 firmách. "S Panattoni máme dobrou spolupráci. Financují přípravu infrastruktury," uvedl Trhlík. Každý rok dají obci nějaké peníze, například na opravu kulturního domu, chodníků ze zóny a kruhový objezd. Kooperace funguje i s firmami Steelcase a KION. "Vnímají samosprávu, prostředí, kde podnikají," řekl. Steelcase dal obci kamion nábytku, jímž vybavila hasiče, sportovce, klubovny a školku. V Panttoni Parku je volných ještě zhruba 30 hektarů, z toho 11 hektarů je obecních.

Do kasy Kostelce už také začaly proudit daně z nemovitostí, vždy nejméně po ročním zkušebním provozu továrny. "Už se nám to projevilo, ale čekáme víc. Budou to jednotky milionů," řekl Trhlík. Obec preferuje ve firmách kmenové zaměstnance, z nichž má podíl na dani ze závislé činnosti, agenturní nepřinášejí ani korunu.

Kostelec, který má o šestinu více obyvatel než před deseti lety, vybudoval čtyři bytové zóny. Do podzimu připraví studii výstavby dvou dalších zón pro 65 parcel. Kostelec díky dotacím rekonstruoval mateřskou školu, kulturní dům, postavil klubovny v Popově, Nedražicích a Ostrově. Před osmi lety si vzal od biskupství všechny dlouhodobě využívané církevní památky a postupně opravuje kostel a kaple.

Obec má běžný rozpočet 14 milionů korun, loni měla ale díky dotacím rekord 32 milionů korun a rozpočet tak byl největší v historii. Peníze šly hlavně na dokončení bytových zón, komunikace, chodníky, zeleň, kanalizaci v Nedražicích, klubovnu v Ostrově a na vitráže kostela. Obec teď požádá firmy, aby se složily na jeho fasádu.

(čtk)