ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přerov dokončuje stavbu expozice připomínající Komenského

29.08.2016

Přerov 4. července - V Přerově dokončují stavbu venkovní expozice připomínající pobyt Jana Amose Komenského v tomto městě, má se z ní stát jedno z největších turistických lákadel. Expozice stojí v místě zvaném Na Marku, kde archeologové našli základy školy Jednoty bratrské. Stavba by měla být dokončena ještě v tomto měsíci, město ji však oproti původním plánům otevře veřejnosti zřejmě až v září, řekla ČTK mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Lokalita, kde expozice vzniká, byla loni prohlášena za kulturní památku.

"Samotná stavba bude předána v polovině července, ale protože se ještě pracuje na výstavních panelech a atraktivitách, uvedeme expozici do provozu zřejmě až v září. Uvažujeme, že ji slavnostně otevřeme při příležitosti Dnů evropského dědictví," uvedla mluvčí radnice.

Expozice bude stát v místě, kde archeologové narazili před čtyřmi lety na nečekaný objev - odkryli základy duchovního centra jednoty bratrské, jehož součástí byl vedle modlitebny a renesanční cesty také dům se školou, v níž působil od roku 1614 Jan Amos Komenský. Právě k samotnému objevu se bude expozice vázat. "Na návštěvníky čeká výstava drobných nálezů, respektive jejich duplikátů, dále pak schematický model bratrské modlitebny a školy Na Marku, a to v předpokládané podobě ze 16. století. Lidé uvidí například i historické grafiky na skle, na panelech budou informativní texty, schémata či fotky. A pro nejmenší návštěvníky se připravuje hrací prvek, který má bystřit jejich pozornost," uvedla mluvčí.

Expozici staví Přerovská stavební, která zakázku vyhrála. Město za ni zaplatí 1,4 milionu korun, tedy zhruba o půl milionu korun méně, než plánovalo. Od venkovní prezentace si město slibuje mimo jiné zájem turistů o přerovskou historii. Unikátní nálezy přerovských archeologů aspirovaly na ocenění nález roku, byly nominovány na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro a lokalita se nakonec díky nálezům dostala i na seznam kulturních památek.

V místě zvaném Na Marku stála od roku 1897 tělocvična, později kino, které bylo v 80. letech zbouráno. Poslední plány, související s touto lokalitou, hovořily o vybudování parkoviště. Počítalo se s ním ještě v roce 2012. Kvůli odkrytí významných archeologických nálezů však radnice nakonec od těchto plánů ustoupila.

(čtk)