ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pěší spojení Hlavního nádraží v Praze nabírá konkrétnější obrysy

02.07.2016

Praha 2. července - Propojení pražského Hlavního nádraží se Žižkovem a s Vinohrady, po kterém volají pěší už několik let, nabírá konkrétnější obrysy. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje podzemní tunel do ulice Italská a lávku kolem magistrály. Do tří měsíců požádá o vydání územního rozhodnutí, řekl na dotaz ČTK mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Pěší přístup mezi Vinohrady a Žižkovem na jedné straně a Prahou 1 na straně druhé přeťala před lety frekventovaná magistrála. Pro chodce to znamená vážit cestu na vzdálené přechody buď u Národního muzea nebo u Bulhara. Přímá cesta neexistuje. Lidé si proto cestu zkracují. Od Vinohradské ulice chodí po úzkém obrubníku Legerovy ulice. Nedaleko Seifertovy ulice zase hlavně studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE) používají služební železniční přechod a "na černo" překonávají rozsáhlé kolejiště. Nejhlasitěji se pro vybudování podchodu vyjadřují právě studenti. Při happeningu, který se uskutečnil před dvěma lety, uvedli, že koleje každý den nelegálně překročí až 1800 lidí.

"Zatím je jasné pouze to, že podchod by měl být prodloužený pod celým hlavním nádražím a ústit by měl v prostoru ulice Italská velkým atriem," uvedl mluvčí SŽDC. "Současně s podchodem chceme také vybudovat lávku pro pěší, která by kopírovala magistrálu směrem do centra a ústila by v prostoru domu Nad Muzeem, kde by se pěší mohli napojit na chodníky směrem do Vinohradské ulice," doplnil. Víc se k projektu nechtěl vyjadřovat.

Podle dřívějších informací SŽDC by stavba vyšla na 100 až 300 milionů korun. O propojení dlouhodobě usilují radnice Praha 2 a 3.

(čtk)