ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jičín chystá rekonstrukci 90 let starého kina

01.07.2016

Jičín 1. července - Město Jičín chystá rekonstrukci zhruba 90 let staré budovy Biografu Český ráj. Radnice odhaduje, že rekonstrukce by mohla přijít asi na 46 milionů korun bez DPH. Oprava by mohla začít na konci prvního pololetí roku 2017 a vše by mohlo být hotové za 14 měsíců. ČTK o tom dnes informovala mluvčí města Magdaléna Doležalová. Kino loni navštívilo přes 31.000 lidí, což z něj činí druhé nejnavštěvovanější jednosálové kino v hradeckém kraji a 30. nejnavštěvovanější v ČR.

Radnice si už v roce 2013 nechala pro rekonstrukci kina udělat projektovou dokumentaci. Se studií rekonstrukce se následně seznámili zastupitelé i veřejnost. "Nyní je tedy čas, abychom s projektem pohnuli kupředu a biograf konečně získal potřebné zázemí a komfort pro diváky," uvedl místostarosta Petr Hamáček. Poslední významnou změnou v kině byla jeho digitalizace v roce 2011 za 3,4 milionu korun. Od té doby návštěvnost kina vzrostla o více než polovinu.

Podmínky zakázky na rekonstrukci by mohlo schvalovat zastupitelstvo v září. Město předpokládá, že konečná cena po soutěži by mohla být nižší, než činí dosavadní odhad.

Původní vzhled budovy po druhé světové válce narušila řada necitlivých zásahů a přístaveb. Například přístavby bývalých šaten, sedlová nástavba střechy, zasklení čelních portálů budovy, vnitřní úpravy dřevěným obkladem a plechovými stropy. "Tím bylo výrazně změněno zatížení železobetonových konstrukcí, a tak jsou na budově vidět četné praskliny a trhliny," uvedla mluvčí. Oprava by měla budovu přiblížit původní podobě.

Po rekonstrukci by se měla kapacita sálu zmenšit z 310 sedadel na 185 sedadel. Promítací kabina by se měla přesunout a prostor foyer by se měl rozšířit i do patra. "Cílem je víceúčelovost sálu, který by se dal využít také pro koncerty, diashow, přednášky, případně malé divadlo. V projektu se počítá také s úpravou okolních veřejných prostor a se zvětšením parkoviště," uvedla mluvčí.

Aktuálně největší investicí sedmnáctitisícového Jičína je stavba šaten u sportovního areálu za 39,6 milionu korun bez DPH. Dosavadní šatny u venkovního areálu vznikly před 50 lety pro potřeby spartakiády a jsou v dezolátním stavu. Nové šatny by měly být hotové v roce 2017.

(čtk)