ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Buštěhradu vznikne nový Vědeckotechnický park

30.06.2016

Buštěhrad (Kladensko) 30. června - V Buštěhradu na Kladensku vznikne nový Vědeckotechnický park se zázemím pro vědu a výzkum za 800 milionů korun. Projekt připravuje developerská společnost Trigema, která se podílela i na výstavbě Parků vědy v Roztokách u Prahy. Nový park má být otevřen v roce 2018, bude mít plochu téměř 18.000 metrů čtverečních. ČTK to dnes sdělil mluvčí Trigemy Radek Polák. V Buštěhradu už funguje nedávno postavené výzkumné centrum Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Nový park se dvěma čtyřpodlažními budovami bude kromě laboratoří a zkušeben nabízet kanceláře, podnikatelské inkubátory a jeho součástí budou také zazeleněné experimentální plochy sloužící pro speciální projekty a aktivity jednotlivých nájemců. "Vědeckotechnický park Buštěhrad se zařadí mezi přední evropská centra vědy, výzkumu a vývoje," uvedl generální ředitel Trigemy Marcel Soural.

Park by se měl změřovat například na činnosti z lehkého průmyslu, tedy například na vývoj a výrobu moderních stavebních materiálů a postupů, na softwarový a hardwarový vývoj nebo vývoj a testování energeticky efektivních pohonných jednotek. Naváže tak i na zaměření sousedního výzkumného centra ČVUT.

"Díky své poloze, sousedství s areálem UCEEB a vlastnímu vybavení nové centrum vědy a techniky přitáhne zájem domácích i zahraničních firem a dalších subjektů. Již nyní předběžně jednáme s několika případnými zájemci," dodal Soural.

Trigema zajišťovala i projekty Vědeckotechnického parku v Roztokách, který je zaměřen na vývoj spalovacích motorů a alternativních pohonů, a Parku Vědy Roztoky zaměřeného na rozvoj elektrotechniky. Do skupiny společností a projektů patří i sportovní areál Monínec.

(čtk)