ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Praze roste zájem o panelové byty

29.06.2016

Praha 29. června - Vyšší ceny bytů v cihlových domech zvyšují v Praze poptávku po panelové zástavbě. Prodej panelových bytů tak nyní trvá maximálně tři týdny, což je proti loňskému roku v průměru o pět dní rychleji. U bytů v cihlových domech činí průměrná doba prodeje asi osm týdnů. Kupující si nejčastěji vybírají byty o velikosti 2+kk a 3+kk v širším centru Prahy. Vyplývá to z dnešních údajů realitní kanceláře Maxima Reality, které má ČTK k dispozici.

"Téměř čtyři pětiny kupujících v Praze mají zájem o byty kategorie 2+kk a 3+kk. Na zbývající část připadají garsonky a byty o velikostech 4+kk a větší. Vysoké ceny bytů v cihlové zástavbě pak kupující ženou do panelákových sídlišť," uvedl ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Podle údajů poradenské společnosti Deloitte se na konci loňského roku prodávaly byty v cihlových domech v Praze v průměru za 57.600 korun za metr čtvereční, zatímco v panelových za 45.300 Kč za metr čtvereční.

Aktuální ceny panelových bytů jsou však podle Maxima Reality v porovnání s loňským rokem o pět až deset procent vyšší a v některých lokalitách rostou dokonce rychleji než u cihlových bytů. "Velký zájem o panelové byty mají i investoři. Rozdíly v kupní ceně proti cihlovým bytům jsou totiž vyšší než rozdíly v tržním nájmu. Proto investoři v dobrých lokalitách mohou dosáhnout na lepší výnos při pronájmu panelového bytu," dodal Zuzák. V Praze je podle něj zhruba 200.000 panelových bytů, panelová sídliště zabírají asi šest procent rozlohy metropole.

Na tržní cenu nemovitosti má stále větší vliv také dobrá dopravní dostupnost a občanská vybavenost. "V Praze je dnes největší zájem o panelové byty v Praze 4 a 10. Je tu dostatek obchodů, škol, školek a sportovišť," doplnil Zuzák.

(čtk)