ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Restaurátoři opraví sochy či tapety v hradecké galerii

28.06.2016

Hradec Králové 28. června - Opravenou Galerii moderního umění v Hradci Králové čekají v nejbližší době ještě restaurátorské práce zhruba za 4,5 milionu korun. Novinářům to dnes řekl krajský radní Josef Dvořák (ČSSD). Galerie měla být otevřená již v červnu, kvůli problém se zakázkou na osvětlení však začne sloužit veřejnosti až na konci září. Do té doby by se mohly stihnout i restaurátorské práce.

Důvodem zpoždění byly dva podněty od neúspěšných firem podané k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli soutěži na osvětlení expozic. "S dodavatelem osvětlení je již podepsaná smlouva, začátkem července je plánovaná světelná zkouška a poté začne montáž osvětlení, která je plánovaná na osm týdnů, světla jsou připravená," řekl Dvořák. Podle něj bude montáž světel postupovat po jednotlivých patrech, aby bylo možné začít instalovat exponáty.

V budově začnou také pracovat restaurátoři, kteří mají opravit například sochy Ladislava Šalouna v průčelí budovy, zabudovaný dřevěný nábytek, historické papírové tapety či některé kovové prvky. "Požadavek na restaurování těchto předmětů vznikl od památkářů až po dokončení stavebních prací, proto byla vypsána soutěž," řekl Dvořák.

Rekonstrukce památkově chráněného secesního objektu z počátku 20. století začala v červenci 2014 a celkovým nákladem kolem 120 milionů korun včetně DPH patří k současným největším investicím kraje. Stavební práce skončily letos v lednu, poté pokračovaly práce na vnitřním vybavení, například na vybavení depozitářů či instalaci nábytku. Galerie sídlí v budově bývalého Záložního ústavu na Velkém náměstí, který byl postaven v letech 1911 až 1912 podle návrhu architekta Osvalda Polívky. Vstupní průčelí zdobí bronzové plastiky Ladislava Šalouna. Za dobu své existence nebyl objekt komplexně opraven.

(čtk)