ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zámek v Moravském Krumlově jde do dražby

27.06.2016

Praha 27. června - Vizitka zámku v Moravském Krumlově, který se bude ve středu 29. června dražit:

- Zámek v Moravském Krumlově byl od 60. let minulého století znám díky tomu, že v něm byla vystavována Slovanská epopej, soubor 20 monumentálních pláten malíře Alfonse Muchy. Díky cyklu, který byl vždy v majetku hlavního města Prahy, do jihomoravského města i na zámek přijíždělo ročně až 50.000 návštěvníků. Místní proto těžce nesli, když bylo před pěti lety Muchovo dílo odvezeno.

- Samotná rozsáhlá renesanční budova, jejíž podobu v polovině 16. století utvářel italský architekt Leonardo Gardo da Bisono, přitom od jejího zestátnění po druhé světové válce chátrala. V dobrém stavu zůstávala jen malá část s Rytířským sálem, v němž byla od roku 1963 vystavována Slovanská epopej. Zámek, podobně jako řada jiných nemovitých památek v České republice, totiž doplatil na divokou privatizaci ze začátku 90. let.

- Za socialismu se na zámku v Moravském Krumlově vystřídala řada uživatelů. Sídlily zde úřady, armáda a nakonec dostalo areál k dispozici Železniční stavitelství Brno, které zámek přetvořilo v učiliště s internátem. Učni z Moravského Krumlova odešli v roce 1991, o rok později získala zámek za symbolickou korunu firma, spojená s managementem privatizovaného Železničního stavitelství.

- Z plánů na vybudování rozsáhlého kongresového a hotelového centra spojeného s galerií ale sešlo a většina zámku nadále chátrala. Z celého projektu zůstaly jen více než stomilionové dluhy u bank, které nakonec zámek daly do dražby. Po řadě neúspěšných pokusů získala na jaře 2004 zámek za 14 milionů korun firma Incheba (mimo jiné nájemce pražského Výstaviště), která chtěla jeho výhodnou polohu blízko Bratislavy a Vídně využít k vybudování kongresového centra.

- Odhady nákladů na rekonstrukci se pohybovaly kolem 500 milionů, ani plány Incheby na obnovu zámku, který oficiálně vlastní její dceřiná firma Reality MK (dříve Incheba Praha), ale nevyšly. Majitel památky se navíc kvůli obchodnímu sporu, ve kterém jde o téměř desetimilionové odškodné za šperky, ukradené před lety z výstavy v Praze, ocitl v potížích. Právě kvůli nim bude zámek dražen, vyvolávací cena je 14 milionů. V minulosti o budovu projevila zájem i radnice Moravského Krumlova.

- Na místě současného zámku stál již na konci 13. století hrad, který patřil pánům z Obřan. Po vymření rodu se v Moravském Krumlově vystřídalo několik majitelů, kteří hrad i jeho opevnění rozšířili. Ve 30. letech 15. jej století převzali páni z Lipé a v majetku jednoho z nejvýznamnějších českých rodů zůstal až do Bílé Hory. Po ní získala Moravský Krumlov na skoro 300 let valtická větev Lichtenštejnů.

- Za lichtenštějnské éry byl hrad nejprve přeměněn do podoby renesančního zámku, později se dočkal i barokních prvků, koncem 18. století přibyl i park v anglickém stylu. Začátkem 20. století pak připadl moravskokrumlovský zámek v rámci dědictví jedné z větví rodu Kinských, kteří jej vlastnili až do konce druhé světové války, kdy byl na základě Benešových dekretů znárodněn. Po listopadu 1989 se objevil i pokus o restituci zámku, který ovšem neuspěl.

(čtk)