ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Karlovo náměstí čekají zajímavé úpravy

19.06.2016

Praha 19. června - Pro budoucí podobu pražského Karlova náměstí vznikne speciální komise a pracovní skupina. Budou v ní zástupci magistrátu, Prahy 2 a památkáři. Institut plánování a rozvoje (IPR) připravuje projekt pro stavební povolení úprav silnic, přechodů a zastávek MHD na náměstí a připravuje výběr návrh rekonstrukce parku, řekl ČTK mluvčí IPR Adam Švejda.

Podle mluvčí Prahy 2 Martiny Klapalové má komise odborníků za úkol usnadnit obnovu parku. Prověří vypracovanou koncepční studii úprav náměstí a pomůže vytvořit zadání pro další úpravy a plánovaný soutěžní workshop. Zapojit se mohou i další instituce, které na náměstí sídlí, třeba Všeobecná fakultní nemocnice a ČVUT.

"Vzhledem ke složitosti projektu a protichůdným názorům zúčastněných stran navrhl IPR výběr projektanta formou soutěžního workshopu," uvedl Švejda. Tento způsob zadání veřejné zakázky počítá s tím, že se několik vybraných uchazečů bude opakovaně scházet s porotou, při setkáních budou zároveň zpřesňovat zadání zakázky. Tento způsob zadání zatím není v Praze příliš častý, podobně vybírá Praha 12 budoucí podobu radnice.

Úpravy náměstí po stránce pěší, automobilové i tramvajové dopravy, jejichž projekt IPR připravuje, by podle dřívějších informací měly vyjít na 30 milionů korun. Na náměstí by měly přibýt nové přechody a semafory, naopak ubudou jízdní pruhy pro automobily.

Pak přijde na řadu úprava parkových ploch. Původní plán počítal s náklady zhruba půl miliardy, současná koncepce počítá přibližně s polovinou. Mimo jiné budou upraveny cestičky uvnitř parku, rozšíří se nároží parku a bude upraven prostor před kostelem svatého Ignáce.

Dosud jedinkrát se park upravoval v roce 1998, a to u Novoměstské radnice. Proti rozsáhlému kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2. V roce 2008 uspořádala radnice architektonickou soutěž, v níž vybralo vítězný návrh, proti kterému se ale postavili památkáři.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, měří na délku 510 metrů a na šířku 130 metrů. Celková plocha je přes 80.550 metrů čtverečních. Je to největší náměstí v zemi.

(čtk)