ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostravica se znovu otevře příští rok, bude v ní kultura

16.06.2016

Ostrava 16. června - Léta nevyužívané chátrající prostory ostravského obchodního domu Ostravica pozvolna ožívají. Dělníci nyní objekt vysoušejí a připravují na rekonstrukci. Veřejnosti se znovu otevře asi už příští rok, i když jen provizorně. Prostor dostane hlavně kultura. V budoucnu by vzniklé kulturní centrum měly doplnit i komerčnější projekty jako hospoda, kino či umělecká škola. Novinářům to dnes řekl koordinátor projektu Daniel Zeman.

První kulturní akce se v budově, kterou investor nechal i provizorně upravit tak, aby nikomu z návštěvníků nehrozilo nebezpečí zranění, měly konat už letos. Po právní a administrativní stránce se to ale nepodařilo.

"Intenzivně pracujeme na tom, abychom stavebnímu úřadu obvodu Moravská Ostrava Přívoz doložili příslušnými dokumenty, že prostory v objektu Ostravice Textilie, v nichž by se kulturní akce měly konat, jsou bezpečné," řekl už dříve Zeman. Podle něj úřady požadují především stavebně-technický posudek a požárněbezpečnostní analýzu.

Vedoucí odboru stavebního řádu a přestupků centrálního ostravského obvodu Jiří Kozelský ČTK potvrdil, že s vlastníkem budovy je v kontaktu. "Vlastník byl vyzván k provedení řady prací, jejichž cílem bylo zajistit stavby tak, aby neohrožovaly okolí a nehrozilo další zhoršování již tak špatného stavebně-technického stavu budov," uvedl. Podle něj teď technický stav budov neumožňuje, aby byly užívány.

Mělo by se to ale změnit. Podle Zemana potrvá přibližně čtyři roky, než se do budov naplno vrátí život. Je ale podle něj možné část jedné budovy, ve které se nachází legendární centrální schodiště, využívat pro kulturní akce. V kulturním centru se počítá s pořádáním divadelních představení, koncertů, projekcí a výstav. Například Irma Kaňová tam nafotila sérii fotografií. Pořadatelé festivalu Move fest zase natáčeli taneční film Luxury Memories.

Podle Zemana by v budoucnu mělo v budovách vzniknout kulturní, vzdělávací, společenské i zábavní centrum. "Chceme ale jít jinou cestou. Chceme, aby komerční prostory jako restaurace, kino či umělecká škola pomohly financovat provoz kulturního centra. To by se pak nemuselo bát toho, kde vezme peníze na energie či nájem," řekl Zemana. Do projektu chce zapojit i veřejnost. "Ostravica přežila právě díky zájmu lidí. Věřím že i díky němu se nám podaří tuto starou dámu postupně resuscitovat," řekl.

(čtk)