ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha 6 povolila demolici vily na Petřinách

15.06.2016

Praha 15. června - Praha 6 povolila demolici funkcionalistické vily na Petřinách. Nahradit ji má čtyřpatrová novostavba. Místní obyvatelé nesouhlasí. Podepisují petici, v níž vyzývají politiky k záchraně vily. Zjistila ČTK z textu výzvy.

Činžovní vila architekta Pavla Simonova stojí Na Petřinách 1482/7. Podle autorů petice jde o hodnotnou stavbu. Měla by být zachována. Plánovaná moderní výstavba je prý předimenzovaná a do místní zástavby se nehodí.

"Vzhledem ke skutečnosti, že vila není památkově chráněná a že se na ni nevztahuje ani žádná zvláštní zákonná norma, vydal radniční odbor výstavby před časem řádné povolení k její demolici," reagoval mluvčí radnice Martin Churavý. "Jednání o nové výstavbě, kterou investor na místě výhledově hodlá vybudovat, zatím nebyla odborem výstavby zahájena vůbec," doplnil. K záměru se ovšem kladně vyjádřila komise pro územní rozvoj.

Praha 6 vloni povolila demolici částí dvou funkcionalistických vil na Babě známých jako Čeňkova a Košťálova vila. V minulosti padly dvě vily ve starých Střešovicích nebo na Ořechovce. Jedna z nich patřila známé módní návrhářce Blance Matragi. Za obě demolice úřady vyměřily sankce.

(čtk)