ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přísnější pravidla hypoték trh podle bank i developerů neovlivní

14.06.2016

Praha 14. června - Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, které dnes avizovala Česká národní banka, podle developerů i bank trh s nemovitostmi a hypotékami neovlivní. Banky uvedly, že poskytují stoprocentní hypotéky v omezeném rozsahu a nemají tak problém se pravidlům ČNB přizpůsobit.

ČNB oznámila, že od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky a stavební spořitelny už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 procent.

"Pokud ČNB zavede přísnější pravidla, budeme je samozřejmě dodržovat. Naše portfolio by tento krok, vzhledem k jeho struktuře, významně neovlivnil," uvedla Česká spořitelna. Stoprocentní hypotéky mají v portfoliu banky minimální podíl, valná většina hypoték pokrývá 70 až 80 procent hodnoty nemovitosti. Podobně marginální je podíl těchto hypoték v portfoliu Raiffeisenbank. Podle mluvčího banky Tomáše Zavorala tvoří zhruba tři procenta poskytnutých hypoték.

Naopak podle mluvčí Hypoteční banky Marie Mockové opatření ČNB hypoteční trh ovlivní, a to tak, že většina lidí, kteří financovali své bydlení bez vlastních zdrojů, již na hypotéku nedosáhne. "Politika ČNB je dlouhodobě konzistentní, proto rozšíření původního doporučení není až tak velkým překvapením. Zasahuje však do řady dílčích oblastí, týkajících se nastavení produktů a služeb, u kterých preferujeme zahájení odborné diskuse," uvedla.

Podle generálního ředitele společnosti Ekospol Evžena Korce opatření zamezí možnému předlužení řady domácností s hypotékou. "Na druhou stranu je současný zákaz dalším příkladem toho, jak stát (v tomto případě prostřednictvím ČNB) zasahuje do věcí, které by vůbec řešit neměl. Rozhodnutí vzít si hypotéku by mělo být pouze na daném člověku a jeho bance," uvedl.

Jako krok správným směrem vnímá opatření ČNB šéf developerské firmy Trigema Marcel Soural. "Jakmile není zájemce o nový byt svým peněžním vkladem do koupě jakkoliv zainteresován, je jeho motivace jiná, než když si musí alespoň část kupní ceny sám uhradit," uvedl.

Opatření podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR trh s bydlením dramaticky neovlivní. Větší vliv má podle svazu stav stavební legislativy a nedostačující investorská příprava staveb. "Takzvané stoprocentní hypotéky jsou podle našich zkušeností zcela výjimečné. Proto neočekáváme nějak zásadní vliv na trh," uvedla tisková mluvčí Central Group Marcela Fialková.

(čtk)