ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Majetkový úřad prodává Invalidovnu, chce minimálně 638 milionů

13.06.2016

Praha 13. června - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásil výběrové řízení na prodej barokního objektu bývalé Invalidovny v pražském Karlíně. Minimální cena je 637,7 milionu korun. Nabídky mohou zájemci posílat do 8. srpna, následovat bude aukce. Majetkový úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě, jde o nejvýznamnější prodej státního majetku letošního roku. Invalidovna je kulturní památkou.

"Zájemci, kteří pošlou písemné nabídky do 8. srpna, se hned poté zúčastní otevírání obálek a budou moci přihazovat nad nejvyšší písemnou nabídku," upřesnil ČTK další postup mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

"Stát tento specifický areál ke své činnosti nepotřebuje, o čemž svědčí i to, že pro něj nenašel definitivní využití ani téměř sto let od odchodu posledních válečných invalidů," uvedla ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Pro dnešní Lidové noviny uvedla, že úřad k prodeji Invalidovny spustí informační kampaň a se žádostí o pomoc osloví například velvyslance nebo agenturu CzechInvest.

PODÍVEJTE SE NA NAŠI REPORTÁŽ Z INVALIDOVNY:


Areál Invalidovny zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12.000 metrů čtverečních a zahrady, které mají rozlohu téměř 10.000 metrů čtverečních. Areál je oblíbený mezi filmaři, natáčely se tam například některé scény z Amadea Miloše Formana.

Invalidovna byla postavena v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Vzorem stavitelům byla podobná budova v Paříži. Plány na výstavbu vypracoval slavný barokní stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer v roce 1730, pro nedostatek financí byla z návrhu realizována pouze jedna devítina. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935.

Donedávna v Invalidovně působil Vojenský ústřední archiv, který se přestěhoval do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Ministerstvo obrany pak převedlo Invalidovnu na základě usnesení vlády na majetkový úřad. Úřad jej nabídl k využití ostatním institucím, které o něj neprojevily zájem.

Povodně v roce 2002 poničily v Invalidovně velkou část archivu - zatopily na 30.000 kartonů archiválií. Z nich se podařilo zachránit asi 26.000 krabic archiválií. Budova i vojenský archiv se s následky řádění živlu jen obtížně vypořádaly a přízemí stále nese viditelné známky poškození velkou vodou.

Majetkový úřad státu loni spravoval majetek za 18,5 miliardy korun, z toho nemovitosti měly účetní hodnotu zhruba 10,6 miliardy korun. Loňské příjmy stouply meziročně o 83 procent na téměř dvě miliardy korun, nejvýznamnější položkou byly prodeje budov. Nejvíce k tomu přispěl prodej bývalého kláštera na Náměstí republiky v Praze, který vydražila firma Lagerris za 790 milionů korun. Šlo o rekordní částku z prodeje nemovitostí za celou historii úřadu. Firma Lagerris byla jediným zájemcem a budovu vydražila za vyvolávací cenu.

Vizitka bývalé Invalidovny v Karlíně:

- Invalidovna je rozsáhlý barokní objekt v pražském Karlíně. V okolí budovy se nachází park Kaizlovy sady.

- Postavena byla v letech 1731 až 1737 na Špitálském poli, které vlastnil řád křížovníků s červenou hvězdou, na podnět císaře Karla VI. jako útulek pro válečné vysloužilce. Základní kámen byl slavnostně položen za účasti císaře Karla VI. v srpnu 1732. Vzorem stavitelům byla podobná budova v Paříži.

- Plány na výstavbu vypracoval slavný barokní stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer v roce 1730, základní půdorysná dispozice je od vídeňského architekta Josefa Emanuela Fischera z Erlachu. Pro nedostatek financí byla z návrhu realizována pouze jedna devítina. Na vzniku budovy měla zásluhu nadace florentského hraběte Petra Strozziho, který jako voják sám několikrát vyzkoušel bezmoc raněného a který má v objektu sochu.

- Invalidovna byla malým, uzavřeným světem, kde vládla vojenská disciplína. Projekt původně počítal s ubytováním 4000 invalidů s rodinami. V dobách nejvyšší obsazenosti v Invalidovně žily zhruba 2000 lidí. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. V Invalidovně žil a tvořil po návratu z fronty například jeden z nejslavnějších českých fotografů Josef Sudek.

- Ve 20. letech uplynulého století byla celá budova modernizována podle projektu Josefa Vejrycha a Viktora Beneše.

- V nedávné minulosti v budově působil Vojenský ústřední archiv, který se loni přestěhoval do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Povodně v roce 2002 poničily v Invalidovně velkou část archivu - zatopily na 30.000 kartonů archiválií. Z nich se podařilo zachránit asi 26.000 krabic archiválií.

- Od ministerstva obrany budovu loni převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který v těchto dnech vyhlásil výběrové řízení na její prodej. Minimální cena je 637,7 milionu korun. Úřad Invalidovnu nabídl k využití ostatním institucím, ty o něj ale neprojevily zájem. V minulosti o objekt projevila zájem Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

- Areál Invalidovny je kulturní památkou a zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12.000 metrů čtverečních a zahrady, které mají rozlohu téměř 10.000 metrů čtverečních. K známým pamětihodnostem patří například kaple Svatého kříže, empírová kašna nebo odvšivovací kotel.

- Areál je oblíbený mezi filmaři, Miloš Forman zde například natáčel některé scény svého úspěšného filmu Amadeus. Z novějších filmů se zde natáčel třeba český snímek s Karlem Rodenem v hlavní roli Hlídač č. 47. Američtí filmaři využili prostory Invalidovny pro svůj akční komiksový film Hellboy.

- Podle Invalidovny je pojmenováno nedaleké sídliště a stanice metra.

(čtk)