ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vimperk chce za 160 mil.Kč upravit panelové sídliště

08.06.2016

Vimperk (Prachaticko) 8. června - Vimperk má hotovou a schválenou studii regenerace panelového sídliště Míru, kde bydlí zhruba 3500 lidí. Podle studie se počítá s investicí 160 milionů korun. Město bude hledat granty a možnosti financování oprav. Nejdůležitějšími body změn je jednosměrný průjezd sídlištěm a stavba tří parkovacích domů. ČTK to dnes řekl místostarosta Vimperka Jiří Cais (ODS).

Výše letošní investice, se kterou studie počítá, by se měla pohybovat okolo čtyř milionů korun. Záleží na rychlosti schválení projektové dokumentace, která má být zaměřená na jednotlivé kroky modernizace.

"Díky studii můžeme konečně čerpat dotaci na regeneraci panelových sídlišť z fondů ministerstva pro místní rozvoj. Tato možnost existuje od roku 2001, město Vimperk ji v předchozích letech nevyužívalo," uvedl Cais. Zdůraznil, že důležité bude vybudovat druhý výjezd ze sídliště. Teď je pouze jeden.

Vimperk má téměř 8000 obyvatel, sídliště zabírá 14 hektarů a je v něm 1100 bytů. Na sídlišti parkuje asi 850 aut, oficiálně tam je 300 parkovacích míst, a vede jím pouze jedna silnice. Je plná parkujících aut a v některých místech nelze najednou projet v obou směrech.

"Po zprůjezdnění sídliště v jednom směru a výstavbě tří parkovacích domů, stoupne počet parkovacích míst na 850," uvedl Cais. Parkovací domy budou stát v ulicích K Rokli, Luční a SNP. "Studie také plánuje zřízení odpočinkových zón a nové chodníky v místech, kde jsou dnes jen prošlapané stezky. Samozřejmě myslí i na bezbariérové přístupy," řekl.

Autorem studie je Jaromír Kročák, který například navrhl úpravu bývalého hotelu Gomel v Českých Budějovicích či knihovny v Soběslavi. Je také autorem studie revitalizace sídliště v Českém Krumlově.

Vimperská radnice, která letos operuje s rozpočtem zhruba 190 milionů korun, s projektem začala v září 2015. Úvodním krokem byla anketa pro obyvatele Vimperka. Z ankety, do níž se zapojilo téměř 200 lidí, kromě jiného vyplynulo, že se lidem nelíbí doprava, parkování a psí exkrementy.

(čtk)