ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Počet zahájených bytů do konce dubna klesl

07.06.2016

Praha 7. června - Stavaři zahájili do konce dubna stavbu 1894 bytů v bytových domech, meziročně o 5,6 procenta méně. V Praze jejich počet klesl dokonce o dvě třetiny. Počet zahájených staveb rodinných domů naopak meziročně vzrostl o 11,9 procenta na 4280, zhruba čtvrtina jich připadá na Středočeský kraj. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Největší počet zahájených staveb bytových domů obvykle připadá na Prahu, ještě v polovině loňského roku to byly zhruba tři čtvrtiny. Na konci dubna se její podíl ale snížil na 26,3 procenta. Více jich bylo v Plzeňském kraji s podílem 29,6 procenta. Následují Středočeský (15 procent) a Jihomoravský kraj (devět procent).

V hlavním městě se v prvních čtyřech měsících začalo stavět 498 bytů v bytových domech, meziročně o dvě třetiny méně. V dubnu stavaři zahájili jen čtyři byty. "Rozdíl mezi prodanými a nově povolenými byty se i nadále prohlubuje. Pomalé povolování projektů stavebními úřady je jedním z hlavních problémů, který v poslední době tíží rezidenční development. Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let. V řadě případů ještě déle," uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Podle něj jsou navíc některé městské části "protirozvojově" zaměřené a povolování jakékoliv nové výstavby je u nich na bodu mrazu.

Počet nově rozestavěných rodinných domů meziročně vzrostl o 11,9 procenta na 4280. Nejvíce připadalo na Středočeský kraj (24,5 procenta), Jihomoravský (14,1 pct), Moravskoslezský (9,6 pct) a Jihočeský kraj (8,7 pct). Podíl Prahy zůstal na březnové úrovni 3,6 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi - jako jsou nástavby, vestavby a penziony - začali firmy a jednotlivci do konce dubna stavět 7778 bytů, meziročně o 2,3 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 jich ovšem bylo zhruba o 40 procent méně.

(čtk)