ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Investor za majetek Lázní Dolní Lipová zaplatil 28 milionů

06.06.2016

Olomouc 6. června - Společnost Lázně Lipová za koupený majetek zkrachovalé firmy Schroth, která do konce roku 2013 provozovala Lázně Dolní Lipová na Jesenicku a má milionové dluhy, v dubnu zaplatila 28 milionů korun. ČTK dnes informaci získala z insolvenčního rejstříku. Investor plánuje v Dolní Lipové po téměř tříleté pauze obnovit na podzim lázeňský provoz a zaměstnat zhruba 30 až 40 lidí.

Insolvenční správce firmy Schroth Jiří Kocvrlich ve zprávě zaslané soudu uvedl, že za movitý majetek společnost Lázně Lipová zaplatila 280.000 korun a za nemovitý 27,72 milionu korun, celkem tedy 28 milionů korun. Znalec hodnotu budov odhadl na 35 milionů korun. Peníze už byly poslány na insolvenční účet. Od kupní ceny budou před výplatou věřitelům odečteny náklady na insolvenční řízení či odměna správci.

Insolvenční návrh na firmu Schroth na začátku roku 2015 podala ČSOB, protože společnost včas nesplatila zhruba sedmimilionový úvěr. Soud prohlásil konkurz na majetek lázní loni v dubnu. Věřitelé Schroth poté přihlásili pohledávky v celkové hodnotě 18,6 milionu korun, z toho deset milionů připadá na zajištěné pohledávky. "Ze zpeněžení budou stoprocentně uspokojeny pohledávky zajištěných věřitelů, pohledávky za podstatou a lze předpokládat, že i pohledávky nezajištěných věřitelů," uvedl již dříve Kocvrlich.

Loni se majetek Schroth navzdory zájmu dvou potenciálních investorů nepodařilo prodat. Cena nabízená za opuštěné lázeňské budovy byla výrazně nižší než částka určená znalcem. Věřitelé proto transakci tehdy neschválili a budovy byly nabídnuty k prodeji znovu. Nakonec je letos za 28 milionů korun získala společnost Lázně Lipová.

Jednatel Lázně Lipová Michal Dyntera ČTK řekl, že firma chce na podzim obnovit provoz v pěti lázeňských budovách, které jsou v dobrém stavu a nevyžadují velké investice do oprav. Lázně Lipová chtějí získat povolení k provozování nestátního zdravotnického zařízení, a poté budou jednat se zdravotními pojišťovnami. V obnovených lázních by podle Dyntery mohlo pracovat 30 až 40 lidí.

"V následujících letech chceme postupně obnovovat další lázeňské budovy. Máme představu, že každý rok kompletně zrekonstruujeme jednu budovu," uvedl Dyntera. Firmu Lázně Lipová vlastní firma Clitia, která se mimo jiné zabývá nákupem zanedbaných nemovitostí a jejich rekonstrukcí. Clitia provozuje wellness hotel v Novém Městě nad Metují.

Vedení společnosti Schroth před prohlášením konkurzu jednalo s několika zájemci ohledně možného pronájmu či prodeje areálu, avšak vhodného investora nenašlo. Lázně se rozléhají na třech hektarech a čítají zhruba 20 budov, z toho osm je léčebných domů.

Vedení Lázní Dolní Lipová rozhodlo o ukončení jejich provozu v roce 2013 kvůli špatné ekonomické situaci. Lázně téměř s dvousetletou historií kvůli tomu propustily všech 44 stálých zaměstnanců. Lázním, které byly založeny v roce 1829, zlomila vaz závislost na platbách pojišťoven. Právě jejich šetření se odrazilo na počtu klientů, který klesl až o 70 procent.

(čtk)