ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bývalé kino Bio ráj se nestane lezeckým centrem

06.06.2016

Turnov (Semilsko) 6. června - Bývalé kino Bio ráj v Turnově se nestane lezeckým centrem. Na projekt za 25 milionů korun se nepodařilo najít přeshraničního partnera, aby bylo možné žádat o evropskou dotaci. Město nevyužívanou budovu nabídne k prodeji, řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

"Prodávat budeme za minimální cenu 5,5 milionu korun. Pakliže do září neseženeme kupce, opravíme střechu, aby do budovy neteklo," uvedl starosta.

Městský objekt v areálu bývalých kasáren promítání filmů neslouží od léta 2012, jako biograf skončil po otevření nového kina na Střelnici. Radnice pro dům, který se nachází blízko řeky Jizery, nemá vhodné využití. V minulosti se objevila varianta využít ho pro městskou knihovnu. Ta ale padla, bývalé kino je totiž příliš daleko od centra Turnova.

Město budovu v blízkosti Žižkovy ulice už několikrát nabízelo k prodeji, kupce se ale nepodařilo najít ani po snížení ceny z deseti na šest milionů korun. Skupina turnovských horolezců loni přišla s nápadem přeměnit bývalé kino na lezecké centrum s dětským klubem a možností ubytování. Ve čtrnáctitisícovém městě žádná lezecká stěna není a její vytvoření by podle horolezců pomohlo i chránit skaly v Českém ráji, po nichž je zakázáno lézt ve vlhku.

Lezecké centrum chtěli horolezci vybudovat v rámci přeshraničního projektu zaměřeného na školení složek integrovaného záchranného systému z Česka a Polska. O spolupráci jednali s polským Jaworem, který chce vybudovat moderní střelnici, k dohodě ale nakonec nedošlo. Neúspěchem skončila i snaha horolezců pro výstavbu lezeckého centra získat jako partnera nějakou soukromou firmu.

(čtk)