ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hradecký kraj chce opravit i Vrbenského kasárny

06.06.2016

Hradec Králové 6. června - Královéhradecký kraj chce opravit kromě Gayerových i Vrbenského kasárna v centru Hradce Králové. Ve Vrbenského kasárnách by mohly být umístěné muzejní depozitáře a v Gayerových kasárnách má podle plánů kraje vzniknout přírodovědná expozice. Záměr již schválili krajští radní, zastupitelé kraje o něm budou hlasovat 20. června. Novinářům to dnes řekl náměstek královéhradeckého hejtmana Otakar Ruml.

"Bylo by všechno soustředěné na jednom místě, což dává předpoklad dobrého vybavení technického i personálního," řekl Ruml. Podle něj má například kraj potíže s depozitářem v Jičíně, velká část položek by proto mohla být umístěná ve Vrbenského kasárnách.

Vrbenského kasárna nyní vlastní Hradec Králové, jeho představitelé s krajem již o možném využití kasáren pro depozitář jednali. "Tohle využití nám přijde celkem rozumné, protože je to historicky chráněná budova," řekl dnes ČTK hradecký primátor Zdeněk Fink. Podle něj se uvažuje o bezúplatném převodu, který však budou schvalovat zastupitelé.

Podle původních odhadů by oprava Gayerových kasáren mohla stát kolem 200 milionů korun, kraj plánoval, že by stavební práce mohly začít v roce 2017. Hradec Králové chtěl v budově Vrbenského kasáren vybudovat technologické a vzdělávací centrum za 150 až 200 milionů korun, v roce 2015 však radnice záměr opustila a oznámila, že chce pro objekt hledat další využití.

V roce 2010 hradecká radnice nabízela Vrbenského kasárna ve výběrovém řízení soukromým investorům. Nebyla ale spokojena s cenou a řízení zrušila. V roce 2011 radnice odmítla prodat kasárny firmě Dolfin Real Estate, která je chtěla přebudovat a pronajmout městskému Technologickému centru. Později radnice přišla s možností, že v objektu budou sídlit městská policie, živnostenský odbor, správa nemovitostí a část technických služeb. I tato varianta později padla.

(čtk)