ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V hustopečské škole vznikne centrum pro malíře

03.06.2016

Hustopeče (Břeclavsko) 3. června - Malířské centrum za 25 milionů korun vznikne v areálu Střední odborné školy a středního odborného učiliště Hustopeče na Břeclavsku, která studium tohoto oboru nabízí. Jeho cílem bude podpořit malířské obory, o které je v poslední době nízký zájem. Centrum by mohlo být hotové do konce roku 2017, sdělil dnes v tiskové zprávě hejtmanův náměstek zodpovědný za školství Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Vznik centra schválili krajští radní. "Jde o začátek velké investice, která vychází ze schváleného dlouhodobého záměru rozvoje vzdělávací soustavy. Tak jako podporujeme různá řemesla, v Hustopečích vytvoříme malířské centrum," uvedl Juránek.

Centrum by mělo mít podobu třípodlažní budovy, která má sloužit k výuce odborného výcviku žákům oboru malíř a lakýrník. Uvnitř budou dílny, kde budou například pojízdné stěny umožňující simulaci prostor běžné místnosti, aby se žák uměl pohybovat v reálném prostředí. Chybět nebudou pracovní stoly pro přípravné nebo dokončovací práce na různých předmětech, ale také pracoviště k výuce propagační tvorby s grafickými programy, aby bylo možné dělat návrhy před vlastní realizací.

Součástí bude i prostor pro speciální malířské a lakýrnické dekorativní techniky, jako tapetování, zlacení, bronzování či patinování. "Centrum bude splňovat všechny podmínky pro malíře, lakýrníky a příbuzné obory tohoto typu, a to na té nejvyšší úrovni, aby tam mohli zájemci jezdit na stáže z jiných škol a mohlo sloužit jako náborové místo," uvedl Juránek.

Jihomoravský kraj je zřizovatelem více než 180 příspěvkových školských organizací.

(čtk)