ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zámek v Žádlovicích se má změnit v archeologické centrum

03.06.2016

Olomouc 3. června - Zámek v Žádlovicích na Šumpersku, který na konci června přestane využívat Střední škola technická a zemědělská z nedaleké Mohelnice, by se měl v budoucnu stát archeologickým centrem přístupným veřejnosti. Přestavba zámku bude stát 50 až 80 milionů korun a centrum by mělo být vybudováno v letech 2017 až 2020, řekl dnes novinářům olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

"Škola k poslednímu červnu zámek v Žádlovicích opustí. Uvolněné prostory se jeví jako vhodné pro vybudování centrálního archeologicko-antropologického depozitáře olomouckého Archeologického centra, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj," uvedl Rozbořil.

Vedle depozitáře vznikne v žádlovickém zámku vzdělávací centrum, ve kterém odborníci nabídnou výukové programy, akce pro školy i interaktivní expozice. "Chybět nebude ani zázemí pro laboratorní a praktickou výuku studentů Univerzity Palackého, školy v přírodě, dětské tábory s archeologickou tématikou, konference či workshopy. Zajímavý bude také archeoskanzen," uvedl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

Zámeckou budovu letos převezme Olomoucký kraj a připraví studii proveditelnosti, poté požádá o stavební povolení. "Projekt bude rozdělen do několika částí. Je třeba opravit hlavní budovu. Prioritou jsou přitom stavební práce v celém levém křídle zámku, které zabere depozitář," uvedl Rozbořil.

(čtk)