ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Příbram chce založit fondy na obnovu majetku

02.06.2016

Příbram 2. června - Příbram chce zřídit tři zvláštní fondy, v nichž by se shromažďovaly prostředky na obnovu vodohospodářského majetku, výkupy pozemků a rekonstrukce městských budov. Cílem je to, aby se mimořádné příjmy například z prodeje nepotřebných budov či pozemků nespotřebovaly na chod města, ale byly investovány do zbývajícího majetku. Zřízení fondů musejí ještě schválit zastupitelé, řekl dnes ČTK starosta Jindřich Vařeka (ANO).

Do fondu na obnovu vodohospodářské infrastruktury se budou ukládat peníze vybrané od provozovatele, které by se podle Vařeky měly do sítě zase vrátit. Do dalšího fondu poputují příjmy z prodeje zbytných pozemků. Starosta upozornil na to, že město má spoustu malých parcel, i mimo svůj katastr, z nichž nemá žádné příjmy. Podle Vařeky je potřeba je prodat a za získané peníze vykoupit například pozemky důležité pro projekt zelené páteře města, který by měl zatraktivnit zarostlé území kolem potoka protékajícího centrem Příbrami. Město potřebuje získat především pozemky u Čekalikovského rybníku a na území mezi Novým a Fialovým rybníkem.

Třetí fond má být určen na obnovu bytů a budov v majetku města. Vařeka podotkl, že v minulosti se v Příbrami prodalo 9500 bytů a utržené peníze byly vynaloženy na různé účely. To byla podle něj chyba. Pokud se budou nějaké další budovy prodávat, utržené peníze by podle Vařeky měly zůstat v nemovitostním fondu, aby mohly být využity na obnovu zbývajícího majetku.

V této věci se ale strany vládnoucí na příbramské radnici, tedy ANO a TOP 09, příliš neshodují. Zatímco TOP 09 není dalšímu prodeji městských budov nakloněna, ANO se chce části budov zbavit. "Staré budovy, které jsou ve špatném stavu, jsou zátěží pro město a žádným bohatstvím," míní Vařeka. Místostarosta Václav Švenda (TOP 09) to ale tak jednoznačně nevidí. Podle něj by se město mělo zbavovat budov jen v krajním případě. Už dříve poukázal na to, že se mění skladba nájemníků a přicházejí noví, od nichž lze vybírat vyšší nájmy.

(čtk)