ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Děti v nevyhovujícím bydlení mají potíže ve škole i s násilím

01.06.2016

Praha 1. června - Děti, které žijí v nevyhovujícím bydlení, mají mnohem častěji sklony k násilí a kriminalitě či závislostem než chlapci a děvčata z rodin s dobrým bytem. Mívají také větší problémy ve škole i s komunikací. Děti z chudých domácností pak častěji trpí zdravotními obtížemi a mají i víc potíží ve škole než ostatní hoši a dívky. Ukázal to výzkum agentury Median pro nadaci Sirius. Výsledky dnes na tiskové konferenci představili autoři.

Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median hraje kvalita bydlení velkou roli. Vliv má třeba velikost bytu, časté stěhování, pobyt na ubytovně či nestabilní pronájem. Bydlení se promítalo i do ostatních sledovaných oblastí, ovlivňovalo tak třeba vzdělání.

"Faktor bydlení není jen nějaký vedlejší produkt, ale je to věc, která přímo ovlivňuje život dítěte. Nestabilita a nekvalita bydlení ho ovlivňuje negativně. To dává určité oprávnění koncepci rozvoje sociálního bydlení, protože tím bráníme rozvoji problémů v dalších oblastech u toho dítěte," řekl ČTK Prokop. Podle něj se ukázalo, že kvalita bydlení může zmírnit i dopady rozchodu rodičů a rozpadu rodiny na dítě.
 

Problémy s komunikací se vyskytovaly u 27 procent dětí, které žily v nevyhovujícím bydlení. Týkaly se desetiny dětí ve standardních bytech. Potíže s výchovou byly u 26 procent dětí z nevhodného bydlení, u 11 procent dětí z běžného bydlení. Násilně se chovalo osm procent dětí ze špatných podmínek a dvě procenta z běžných. Zdravotní potíže měla skoro čtvrtina chlapců a děvčat z chudých rodin a 15 procent z rodin bez finančních potíží. Komunikace vázla u 22 procent hochů a dívek z domácností s nedostatečným příjmem a u 14 procent z běžného prostředí.

Autoři výzkumu se zaměřili na situaci 5002 bezproblémových rodin s aspoň jedním dítětem do 12 let a 1421 rodin s potížemi, jimž pomáhají neziskové organizace. Sledovali 21 situací. Mezi ně patřil například rozchod či rozvod, prospěchové problémy ve škole i neposlušnost dětí doma, kouření dětí, záškoláctví či závislost dospělých na alkoholu. Tým sestavil šest hlavních rizik - komunikační krizi, potíže ve výchově, školní problémy, závislosti dítěte na cigaretách či hraní, násilí a kriminalitu a také zdravotní ohrožení.

"Dlouhodobé vážné problémy s dítětem v domácnosti a kázeňské problémy dítěte ve škole se vyskytují výrazně častěji v rodinách s novým partnerem než v rodinách, kde dítě žije jen s jedním biologickým rodičem," uvádí závěrečná zpráva z výzkumu. Podle ní děti z neúplných rodin mají ve škole mnohem víc problémů se šikanou.

Nadace Sirius vznikla v roce 2008. Podporuje projekty na pomoc rodinám a dětem, důraz klade na prevenci. Výsledky průzkumu chce využít i k sestavení seznamu rizikových faktorů, podle nichž by se dalo předvídat, že by se rodina mohla dostat do problémů. Díky prevenci by pak bylo možné zhoršení situace zabránit.

"Měli jsme představu, že dostaneme model, který řekne, že rodina je, či není ohrožena. To není možné. Smířili jsme se s tím, že dostaneme seznam věcí, které způsobují, že rodina jednou ohrožena bude," uvedla ředitelka nadace Sirius Dana Lipová.

(čtk)