ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Litomyšl přestaví hájenku na ubytovací zařízení

01.06.2016

Litomyšl (Svitavsko) 1. června - Litomyšl přestaví hájenku na Budislavi na ubytovací zařízení pro turisty. V přízemní obytné části vzniknou dva apartmány s celkem deseti lůžky. Objekt již několik let nemá využití, řekl dnes novinářům starosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

"Od roku 2012 je opuštěná, hajný si postavil svůj domek. Tento objekt na kraji Toulovcových Maštalí, kde v historii pobývala spisovatelka Teréza Nováková, zeje prázdnotou," uvedl Kašpar.

Město už má hotový projekt, potřebné zhruba dva miliony korun použije z jiné investiční akce, od níž ustoupilo. Stavba začne koncem června, ubytování v hájence by mělo být k dispozici od příští turistické sezony. Město vlastní celkem tři hájenky - na Strakově, na Kozlově a na Budislavi. První dvě byly upraveny pro turisty již dříve, i když v nich zůstalo i zázemí pro pracovníky městských lesů. Podle starosty je o ubytování zájem, radnici přinášejí ročně několik set tisíc korun.

Budislavská hájenka se nachází v osadě Borek, za ní leží rozlehlý Nový rybník. V budově od roku 1887 pobývala spisovatelka Teréza Nováková, což dokládá i pamětní deska na hájovně.

(čtk)