ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na Rohanském ostrově se má stavět za rok, Bubny v nedohlednu

29.05.2016

Praha 29. května - Z velkých plánovaných developerských projektů, které se mají v hlavním městě v nejbližší době začít stavět, vypadá nadějně nová čtvrť na Rohanském ostrově. Podle ředitele developmentu firmy Sekyra Group Leoše Anderleho by to mohlo být zhruba v polovině příštího roku. Ekospol plánuje v příštím roce zahájit projekt Ekocity Hostivař, Central Group jedná o zahájení stavby projektu na Kavčích Horách. Naopak pozemky v pražských Bubnech, které vlastní společnost Orco, zůstanou zřejmě ještě dlouhou dobu bez využití.

"S Rohanským ostrovem to vypadá tak, že jsme podali žádosti o územní rozhodnutí. Doufáme, že bude v dohledné době vydáno, a pak bude následovat stavební povolení. Takže zhruba v polovině příštího roku bychom chtěli stavbu zahájit," řekl ČTK Leoš Anderle. V první fázi projektu vyrostou dvě administrativní budovy a šest domů s 280 byty a stovkami parkovacích míst. Jde zhruba o pětinu plánovaného projektu. Celkový počet bytů by se měl pohybovat mezi 1200 až 1300.

Zhruba v polovině roku 2018 by podle Anderleho mohly začít i stavební práce v prostorách nákladového nádraží na Smíchově, kde má v první etapě vyrůst 220 bytů a dvě administrativní budovy. "Další projekt na nákladovém nádraží Žižkov by mohl být zahájen v ideálním případě za tři až čtyři roky," dodal Anderle.

Ekospol chce v příštím roce zahájit projekt Ekocity Hostivař. "Jedná se o plochu v těsné blízkosti hostivařských filmových ateliérů, kde plánujeme postavit 802 bytů. V nejbližší době bychom měli získat územní rozhodnutí," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Central Group plánuje rozsáhlý projekt na Kavčích Horách. V první etapě by mělo vzniknout 379 bytů, navíc řada obchodů, restaurací a další vybavenosti. "Na projekt už máme vydané stavební povolení. Nicméně po radikálním přepracování původního projektu architektem Pleskotem nyní připravujeme žádost o změnu územního rozhodnutí," sdělila mluvčí společnosti Marcela Fialková. Stavba by podle ní mohla začít do tří let. Ještě letos by se mělo začít stavět v Jeremiášově ulici v Praze 5 v blízkosti obchodního centra Makro. Vzniknout tam má zhruba 400 bytů.

Naopak bez využití zřejmě ještě dlouhou dobu zůstane území Bubny-Zátory o rozloze zhruba 27 hektarů, které leží mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice. Vlastníkem pozemků je společnost Orco Property Group. "V roce 2006 jsme pozemky nakoupili s jasnou deklarací, že je chceme proměnit na plnohodnotnou městskou čtvrť s obchody, bydlením, kancelářemi i veřejným prostorem. Dobu, kdy pražský magistrát nekoná, považujeme již za příliš dlouhou. Chceme jednání o změně územního plánu tak, abychom co nejdříve zahájili přeměnu území na plnohodnotnou městskou část," dodal generální ředitel Orco Property Group Jiří Dedera.

(čtk)