ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů

27.05.2016

Praha 27. května - Radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů, ČTK to potvrdily dva zdroje z jednání rady. O podobu předpisů vedla Praha s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Evropskou komisí (EK) spory před dva roky. Novela předpisů vznikla ještě za předchozího vedení hlavního města, MMR ale jejich platnost pozastavilo. Po dnešním schválení nabudou účinnosti 1. srpna.

"Pražské stavební předpisy jsme dnes schválili. Jsou jedním z nejzásadnějších dokumentů, které Praha má a já jsem ráda, že se to po těch všech peripetiích povedlo," uvedla pro ČTK primátorka Adriana Krnáčová ANO). Ta tuto verzi předložila radě po kompetenčním sporu se svým dřívějším náměstkem Matějem Stropnickým (SZ/Trojkoalice), schválená byla loni na začátku srpna. Koncem října pak rada předpisy připravila na odeslání k notifikaci do Bruselu. Na mimořádné schůzce do nich před tím zapracovali připomínky MMR. Rada tehdy jednala v užším složení poté, co pražští zastupitelé předešlé noci odvolali čtyři z 11 radních.

Původní verze schválená minulým vedením hlavního města se stala předvolebním tématem, kde proti sobě stáli bývalý primátor Tomáš Hudeček (nestr., dříve TOP 09) a firmy zajišťující velkoplošnou reklamu. Předpisy totiž v zastavitelném území zakazovaly reklamu nad šest metrů čtverečních. "Mladej Stropnický by za odstranění regulace reklamy zasloužil pár facek nejen od svých voliču," napsala Hudeček na twitteru. Krnáčová na tiskové konferenci kritizovala naopak jeho, podle ní promarnil rok času hádkami s MMR o tom, jestli předpisy potřebují notifikaci EK.

"Doufáme, že dnešní schválení PSP odblokuje tento nevyhovující a nepřehledný stav a firmy opět budou moci připravovat nové projekty tak, aby dokázaly uspokojit stále velmi vysokou poptávku lidí po novém bydlení v Praze," sdělil Evžen Korec z firmy Ekospol. "Důležité nyní je, aby nové předpisy platily co nejdéle a bez výrazných změn. Pro developera, který plánuje na dlouhé roky dopředu, není nic horšího, než neustále se měnící předpisy," dodává.

Zároveň upozorňuje na to, že vedení města má před sebou ještě jeden zásadní úkol. Tím je dokončení takzvaného Metropolitního plánu, jehož příprava už začíná nabírat zpoždění. "Ve většině velkých měst západní Evropy platí, že nejpozději po uplynutí jednoho desetiletí se plán přehodnotí a připraví se nové plochy pro další rozvoj. Bez toho se z města stane mrtvé místo," říká Korec. "To se nyní v Praze bohužel pomalu stává, protože vhodných pozemků pro přirozený rozvoj Prahy velmi rychle ubývá. Někteří majitelé pozemků se toho nyní snaží zneužít a požadují nepřiměřené ceny, které neodpovídají možnostem využití jejich pozemku."

Stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Účinnost původních stavebních předpisů loni v lednu na 15 měsíců pozastavilo MMR. Zrušení předpisů zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Po dobu jejich pozastavení platily v Praze obecné podmínky dané stavebním zákonem.

Praha má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let. Ministerstvo chtělo kvůli sporům hlavnímu městu tuto výsadu odebrat.

(čtk/rtv+)