ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavbou roku Zlínského kraje je muzeum Vařákovy paseky

26.05.2016

Zlín 26. května - Nové muzeum věnované památce obětí z osady Vařákovy paseky na Vsetínsku, kterou nacisté vypálili na konci druhé světové války, získalo v soutěži Stavba roku 2015 Zlínského kraje cenu hejtmana, tedy letos nejvyšší udělené ocenění. Porota ocenila i zpracování jednotlivých objektů, které jsou vědeckou rekonstrukcí usedlosti, zejména použité tradiční materiály a technologie. Šlo o náročnou práci s přírodními materiály, tesařské, kamenické práce jsou ve velmi dobré kvalitě, řekla dnes ČTK předsedkyně poroty a hlavní architektka Zlína Dagmar Nová.

Grand Prix architekta Pavla Nováka v soutěži o nejhodnotnější stavební dílo letos porota stejně jako loni neudělila. Asi nejvíce porotce zaujaly zdařilé revitalizace veřejných prostor obcí a měst. Podle Nové bylo těžké vybrat z osmi přihlášených revitalizací veřejných prostor, ve třech případech šlo o náměstí. "Je vidět, že města a obce se zaměřují na veřejná prostranství, na to, po čem my architekti asi nyní nejvíce voláme. Na místa, kde se lidé mohou scházet, kde se mohou dít kulturní akce, kde revitalizace lidem pomůže v užívání si města," řekla Nová.

Města podle ní již kladou důraz na kvalitu. "V minulých letech to byly především betonové materiály, ty levnější. Teď už města celkem dbají na design a používají se materiály kvalitní, především žulové," uvedla. Do veřejných prostor se také začínají umisťovat umělecká díla. V kategorii rozvojových projektů obcí a měst porota udělila hlavní cenu rozhledně Kelčský Javorník, uznání dostaly obnovy ploch v Uherském Hradišti, Vsetíně a Napajedlech.

Vysokou úroveň měla podle porotců letos i kategorie rodinných domů, do které byly přihlášeny dvě stavby umístěné v přírodě, přitom moderně pojaté. V kategorii domů pro bydlení získal hlavní cenu domov pro seniory Seniorpark ve Valašském Meziříčí. Mezi stavbami občanské vybavenosti uspěly stavební úpravy lázeňského hotelu Morava v Luhačovicích, z dopravních, inženýrských a ekologických staveb porotci ocenili okružní křižovatku v Horní Lidči.

Do letošního 14. ročníku soutěže se přihlásilo 41 staveb, loni bylo o jednu více. Hlavní cenu soutěže nesoucí jméno architekta Pavla Nováka, zesnulého hlavního architekta města Zlína, jenž byl při zakládání soutěže, chtějí porotci udělovat výjimečně. V minulosti ji získal zlínský Baťův institut, který vznikl obnovou továrních budov v bývalém baťovském průmyslovém areálu, a také nedaleké Podnikatelské a inovační centrum.

(čtk)