ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Řecko uzavře prodej realit na letišti Hellenikon

26.05.2016

Atény 26. května - Řecko by mělo uzavřít privatizaci lukrativních nemovitostí na starém aténském letišti Hellenikon v červnu. Řekl to dnes šéf privatizační agentury HRADF Stergios Pitsiorlas. Z prodeje a pronájmu těchto realit mají Atény podle předloňské dohody získat 915 milionů eur (24,7 miliardy Kč) a získat letos z privatizace více než dvě miliardy eur, uvedl Pitsiorlas.

"Jsem přesvědčen, že transakce bude hotova během června," řekl podle agentury Reuters Pitsiorlas poté, co jeho úřad sjednal s investory změny některých podmínek smlouvy. Řecko v roce 2014 sjednalo dohodu o prodeji a pronájmu nemovitosti na Hellenikonu s konsorciem investorů vedeným firmou Lamda Development a s účastí firem z Číny a z Abú Zabí.

Uskutečnění transakce ale zbrzdily neshody s místními obyvateli, technické překážky a migrační krize, protože z Hellenikonu se od loňska stalo jedno z center dočasného pobytu tisíců migrantů. Atény uvedly, že evakuace Hellenikonu bude nyní jednou z priorit vlády.

Příjmy z privatizace byly významnou součástí dohod o mezinárodních záchranných programech pro Řecko od roku 2010 a měly výrazně přispět ke krytí finančních potřeb země. Jednotlivé řecké vlády ale kvůli politickému odporu a byrokratickým bariérám získaly prodejem majetku pouze 2,5 miliardy eur, tedy necelé jedno procento z peněz, které Atény za tu dobu dostaly nebo mají slíbeno v rámci tří záchranných programů. Podle loňské dohody s věřiteli mají Atény získat prodejem majetku 50 miliard eur, což je podle pozorovatelů nereálné.

Podle Pitsiorlase mohou letos Atény získat z prodeje majetku přes dvě miliardy eur. Do roku 2018 by tak mohly získat šest miliard eur, řekl šéf HRADF.

Podle dnešního aktualizovaného plánu privatizace má Řecko letos v úmyslu prodat pět procent akcií dominantního telekomunikačního operátora OTE. Prodá rovněž menšinové podíly ve vodárenských podnicích v Aténách a Soluni.

Atény dnes prodloužily termín pro podání závazných nabídek na privatizaci státní železniční společnosti TRAINOSE o tři týdny do 22. června. Zájem o koupi mají italské státní železnice, ruská železniční společnost RZD a řecká stavební skupina GEK-Terna.

(čtk)