ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jičín by měl do konce června koupit divadlo sokolů

26.05.2016

Jičín 26. května - Město Jičín by mělo do konce června koupit od Tělocvičné jednoty Sokol část Masarykova divadla za 18,5 milionu korun. Zastupitelstvo města i orgány sokolů v minulých dvou měsících postupně schválily smlouvy o prodeji. Nyní se před závěrečným podpisem již jen dolaďují drobnosti ve smlouvě. ČTK to dnes řekla starostka jičínského Sokola Hana Kolesárová. Převzetím do majetku města by hlavní tíha nákladné údržby a budoucích rekonstrukcí budovy měla ležet na městě.

Masarykovo divadlo je místem kulturního a společenského života v Jičíně. Konají se v něm představení, koncerty, plesy, taneční kurzy, výstavy, semináře. Město od sokolů získá zejména hlavní divadelní sál se zázemím a dále sál tanečního klubu, malý sál a divadélko Srdíčko. Sokolu zůstane trakt s tělocvičnou, byt a kanceláře. Společné části domu budou řešeny spoluvlastnickým podílem.

"Chceme tuto část budovy zakoupit, abychom mohli nadále zajistit bohatý kulturní program v Jičíně a již do svého majetku dále investovat. Prioritní je nyní rekonstrukce topení, dále vzduchotechniky a střechy," uvedl dříve starosta Jan Malý (ANO). Opravy, jejichž cena půjde do milionů korun, již začala radnice chystat.

Kupní cena za divadlo 18,5 milionu korun vychází ze znaleckého posudku. Město by ji mělo uhradit ve splátkách po 2,5 milionu korun ročně. Současně si radnice od sokolů bude za tržní nájemné nadále pronajímat kanceláře, kde nyní sídlí městská organizace Kulturní zařízení města Jičína. Město si od sokolů pronajme i byt. Dosud je město v divadle v nájmu.

Jednání o budoucnosti divadla, které sokolům patří od roku 1894, se vedou od počátku roku 2015, a to kvůli nájemní smlouvě. Sokolové se snažili o dlouhodobý pronájem se zvýšením nájemného a umožněním investic ze strany města. Město však novou smlouvu o dlouhodobém pronájmu a navýšení nájemného zásadně odmítlo i s tím, že do cizího majetku nemůže investovat.

(čtk)