ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

U Městské nemocnice Ostrava má být parkovací dům

26.05.2016

Ostrava 26. května - U Městské nemocnice Ostrava by měl do dvou let vzniknout multifunkční parkovací dům. Vyřešit by měl nedostatek parkovacích míst pro zdravotnický personál i návštěvníky nemocnice. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak) a radní pro dopravu Lukáš Semerák (Ostravak).

"Obecně těch statických parkovacích míst máme v Ostravě málo, a když se přišlo s tou myšlenkou, že bychom navýšili počet parkovacích míst před nemocnicí tím, že se vystaví patrový dům, tak jsme to přivítali," uvedl Mariánek. Připomněl, že areál nemocnice je zaplněn auty, která místy parkují i chaoticky.

Město počítá s tím, že dvě podzemní podlaží parkovacího domu by sloužila pro zdravotníky a zaměstnance nemocnice. V prvním nadzemním podlaží by fungovaly nebytové prostory, kam by mohla být umístěna například lékárna a další služby. Další patra by pak opět sloužila jako parkoviště. Počítá se s kapacitou zhruba pro 400 vozidel.

Město také zvažuje, jak využít střechu parkovacího domu. Rozhoduje se mezi čtyřmi variantami. Střecha by buďto posloužila jako další odkryté parkoviště, mohly by na ní rovněž být umístěny například solární panely. Další zvažovanou možností je vybudování heliportu pro přistávání vrtulníku, který nemocnici chybí nebo by v místě mohla vzniknout například cvičná hřiště pro hasiče, kteří sídlí v těsném sousedství.

"Pokud vše půjde dobře, tak si dovedu představit, že by výstavba začala v průběhu příštího roku. Myslím si, že je to velmi pravděpodobné, a nemyslím si, že by doba výstavby měla přesáhnou jeden rok. To znamená, že již v roce 2018 by ten parkovací objekt měl stát," uvedl Semerák. Předpokládá, že náklady na výstavbu by se mohly pohybovat kolem 100 milionů korun a financovalo by ji mělo město.

(čtk)