ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Z nemocnice v M. Třebové by mohly být startovací byty

26.05.2016

Moravská Třebová (Svitavsko) 26. května - Bývalá nemocnice v Moravské Třebové na Svitavsku se možná bourat nebude. Nový zájemce by zchátralý objekt rád přestavěl na startovací byty. ČTK to dnes řekl starosta Miloš Izák (ČSSD). Město letos na jaře rozhodlo o demolici historické budovy.

"Této investici jsem já osobně nakloněn. Zájemce by měl podat nabídku do konce května, začátku června, pak máme radu a zastupitelstvo. Je to na něm, aby to stihl," řekl Izák.

Město již chystá výběrové řízení na demolici objektu, proto požaduje podání nabídek co nejdřív. Druhý zájemce, který se ozval, už v minulosti s městem jednal. Uvažoval o gynekologické klinice a genetickém pracovišti, poté změnil své návrhy na dům pro penzisty.

"S výběrovým řízením nemůžeme otálet. Zájemci musejí zastupitele přesvědčit, že jejich projekt je dobrý," řekl Izák.

Chátrající budova je útočištěm pro bezdomovce a opakovaně v ní hořelo. Tři roky jsou v některých částech propadnuté stropy a zřícení hrozí nejspíš i na dalším místech. Budova má poničená okna a dveře, narušené nosné trámy a zatéká do ní.

Stavba pochází z počátku 20. století a půdorysem vytváří písmeno U. Město ji získalo od hejtmanství před více než deseti lety za čtyři miliony korun. Radnice uvažovala o tom, že ji přestaví na kongresové centrum, ale tehdy byl podíl evropských dotací asi 40 procent, od projektu proto ustoupila.

Prodej soukromému investorovi se neuskutečnil. Zájemci byli dva. První investor chtěl budovu opravit na luxusní byty pro seniory, později projekt přepracoval na dům se sociálními službami. Druhý možná znovu městu podá nabídku.

(čtk)