ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Obří Aztécký stadion toho za 50 let zažil opravdu mnoho

26.05.2016

Mexiko/Praha 26. května - Svého času to byl největší fotbalový stadion a jako jediný na světě se může pochlubit tím, že hostil dvakrát finálový zápas světového šampionátu ve fotbale. Aztécký stadion v Mexiku, který byl otevřen před 50 lety, 29. května 1966, je se svou současnou kapacitou 95.500 diváků druhým největším fotbalovým stadionem světa. Během své padesátileté historie zažil tento klenot mezi stadiony kromě řady dalších sportovních i kulturních akcí například "božskou ruku" legendárního argentinského fotbalisty Diegy Maradony ve čtvrtfinálovém duelu mistrovství světa 1986 proti Anglii nebo "zápas století", jak je označováno semifinále MS v roce 1970 mezi Itálií a Německem.

Stadion byl postaven podle návrhů mexických architektů Pedra Ramíreze Vázqueze a Rafaele Mijarese Alcérreca. Otevření stadionu obstaral za účasti 107.000 diváků fotbalový zápas mezi domácím týmem Club América, který je společně s mexickou fotbalovou reprezentací nyní na stadionu "doma", a italským FC Turín. Historicky první gól na stadionu vstřelil Brazilec Arlindo Dos Santos.

Stadion byl byl postaven především s ohledem na světový šampionát ve fotbale v roce 1970, již v roce 1968 ale hostil fotbalové zápasy letní olympiády. Vlastníkem stadionu je mediální společnost Grupo Televisa.

Stadion toho zažil opravdu mnoho. V roce 1970 viděl v akci Pelého a spol., jak po výhře 4:1 nad Itálií přebírají Zlatou Niké. O 16 let později se zase mohli kochat uměním Diega Maradony, který vybojoval s Argentinou titul mistrů světa po výhře 3:2 nad SRN. Rekordní návštěva, 132.000 diváků, přišla v roce 1993 na souboj o boxerský titul mistra světa v lehké velterové kategorii mezi domácím borcem Juliem Césarem Chávezem a Američanem Gregem Haugenem. Kromě toho na stadionu vystupovaly ty největší hvězdy světové popmusic jako Michael Jackson, U2 nebo Paul McCartney.

Stadion byl několikrát rekonstruován a původní kapacita kolem 114.000 diváků se postupně snižovala přes 105.000 diváků na současných 95.000. Kdysi největší fotbalový stadion je nyní z ryze fotbalových chrámů podle kapacity na druhém místě po barcelonském Nou Campu, který pojme 99.354 diváků. Historickým rekordmanem mezi fotbalovými stadiony byl svatostánek Maracaná v Riu de Janeiro, kam se původně mohlo vejít až 200.000 lidí. Nyní je jeho kapacita 74.738 diváků.

Fotbal se čas od času hraje i na větších stadionech, než jsou ty v Barceloně a v Mexiku. V severokorejském Pchjongjangu vyrostl v roce 1989 supermoderní národní stadion May Day s kapacitou 150.000 míst. Ten je využíván často k tanečním vystoupením a přehlídkám na počest severokorejských diktátorů, zřídka se zde pořádají i atletické závody či fotbalové zápasy. Stadion, který může pojmout až 120.000 lidí, mají v indické Kalkatě. Víceúčelový Salt Lake Stadium však nejčastěji hostí kriketové zápasy.

(čtk)