ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jindřichův Hradec koupí památkově chráněný pivovar

25.05.2016

Jindřichův Hradec 25. května - Jindřichohradečtí zastupitelé dnes schválili koupi budovy bývalého pivovaru od soukromé společnosti RBB Invest. Město za objekt, který má status národní kulturní památky, zaplatí 7,8 milionu korun. Budova v roce 2011 z části vyhořela. Od té doby hyzdila centrum města. ČTK to řekla tisková mluvčí Jindřichova Hradce Karolína Průšová. Město nyní zváží, jak budovu využije.

"Tato budova je naší ostudou. Bojíme se, že tu může strašit ještě další léta. Stojí na frekventovaných místech, hned vedle jindřichohradeckého hradu," uvedl místostarosta Bohumil Komínek. Stát, který je vlastníkem sousedního hradu, podle něj o budovu neprojevil zájem.

V roce 2011 objekt pivovaru vyhořel. "Z tohoto hlediska je budova nebezpečná. Město má povinnost se ptát, starat se a zachraňovat, když soukromý subjekt selhává," uvedl Komínek.

Podle něj teď město během několika měsíců zváží, jak budovu využije. "Určitě musíme počkat na nějaký dotační titul. Chceme využít fondy ministerstva kultury, i kdyby se zpočátku mělo jednat jen o prvotní záchranu," řekl místostarosta. Kolik si oprava vyžádá, nechtěl odhadovat, určitě ale podle něj půjde o desítky milionů korun.

(čtk)