ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bytová výstavba v Olomouckém kraji výrazně zaostává

24.05.2016

Olomouc 24. května - Bytová výstavba v Olomouckém kraji letos zatím výrazně zaostává za loňským rokem. V prvním čtvrtletí byla v regionu zahájena stavba 223 bytů, kterých bylo meziročně zhruba o třetinu méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Loni bytová výstavba v Olomouckém kraji vzrostla o 40 procent.

Olomoucký kraj letos od ledna do března vykázal nejvyšší pokles počtu zahájených staveb bytů v České republice. Bytový výstavba byla meziročně nižší také v Praze, Plzeňském, Jihomoravském a Pardubickém kraji a na Vysočině. V celém Česku počet zahájených staveb bytů v prvním čtvrtletí vzrostl o dvě procenta na 5164

Nejvíce bytů se v prvním letošním čtvrtletí v Olomouckém kraji začalo stavět v rodinných domech (111), za kterými následovaly stavebně upravené nebytové prostory (28) a byty v různých nástavbách, vestavbách a přístavbách bytových (25) a rodinných (21) domů. V domovech pro seniory byla zahájena stavba 19 bytů, v nebytových budovách 15. V bytových domech dělníci začali stavět čtyři byty.

Loni Olomoucký kraj vykázal nejrychlejší tempo růstu bytové výstavby v České republice. V regionu byla zahájena stavba 1468 bytů, což je takřka o 40 procent víc než v roce 2014. V celé republice se počet zahájených bytů loni meziročně zvýšil o osm procent na 26.378. V Olomouckém kraji bytová výstavba sice rostla nejrychleji, z pohledu počtu zahájených bytů mu ale připadla mezi kraji až šestá příčka.

Nabídka nových bytů se výrazně zvyšuje například v Olomouci, kde developerské společnosti staví několik projektů. Podle realitních makléřů přibývá lidí, kteří investují do bytů a pak je pronajímají například studentům. Loni v Olomouci finišovala stavba atypického bytového domu na sídlišti Nové Sady a nové byty nabídne i dům v Litovelské ulici. Šest desítek nových bytů by mělo být ve dvou domech, které jsou součástí projektu Holandská čtvrť. Kolaudovány mají být letos.

(čtk)