ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vzniku další vyloučené lokality chtějí zabránit obyvatelé Mostu

24.05.2016

Most 24. května - Vzniku další sociálně vyloučené lokality chtějí zabránit obyvatelé takzvaných Stovek v Mostě. Primátorovi Janu Paparegovi dnes předali petici, v níž žádají zajištění důstojných životních podmínek. ČTK důvody pro vznik petice sdělil předseda petičního výboru Josef Fiala.

Na petici je přes 500 podpisů obyvatel několika obytných domů na třídě Budovatelů. "Petice vznikla nejdřív za jeden dům, ale postupně se přidávali další, protože životní podmínky se značně zhoršily, sociálně nepřizpůsobivých lidí přibývá, dělají nepořádek, neumí se chovat, nemají základní hygienické návyky, slovně napadají slušné lidi," řekl ČTK Fiala.

Situace se podle obyvatel zhoršila v posledních dvou letech, kdy se zvýšil počet spekulantů, kteří byty skupují. "Slušní lidi odcházejí, nechceme, aby se z této části města stal Janov nebo Chanov," doplnil Fiala. Sídliště Janov v Litvínově a Chanov v Mostě patří mezi známé sociálně vyloučené lokality.

Petici obyvatel bloků 89 až 100, kteří upozorňují na špatné soužití se sociálně nepřizpůsobivými a drogovou problematiku, převzal dnes odpoledne primátor. "Peticí se bude zabývat rada, nad rámec toho svoláme schůzku státní a městské policie, abychom to vyhodnotili a přijali příslušná opatření," řekl ČTK primátor.

Objekty v lokalitě Stovek se před několika lety dostaly do soukromých rukou při privatizaci. "Byty jsou zneužívány spekulanty, kteří mají obchod s dávkami jako živobytí," přiblížil Paparega.

Město před koncem loňského roku schválilo koupi tři neobydlených domů v sousedství Stovek. Za objekty, které v minulosti městu patřily, zaplatí 12 milionů korun. Bloky 31, 34 a 35 mezi sportovní halou a gymnáziem jsou v dezolátním stavu.

(čtk)