ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bratislava otevřela zrekonstruovaný most přes Dunaj

19.05.2016

Bratislava 19. května - Po více než dvou letech stavebních prací a dílčí kolaudaci dnes Bratislava otevřela zrekonstruovaný Starý most přes řeku Dunaj. Zatím jej mohou využívat chodci a cyklisté, tramvaje tam začnou jezdit pravděpodobně v létě.

Zakázku v celkové hodnotě zhruba 70 milionů eur (1,9 miliardy Kč) na kompletní obnovu jednoho z pěti mostů přes Dunaj ve slovenské metropoli a vybudování tramvajové tratě získalo v roce 2013 konsorcium složené z českých firem Eurovia CS a SMP CZ a slovenské společnosti Eurovia SK.

"Po zhruba 900 dnech otevíráme Starý most pro Bratislavu. Kolaudace se zdařila v rekordně krátké době tří měsíců," řekl novinářům primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Připomněl, že projekt provázely změny a zpoždění, na což stavební firmy zareagovaly zavedením práce na tři směny, aby stavba byla hotova včas. Na většinu nákladů spojených s rekonstrukcí mostu získalo město příspěvek z evropských fondů.

Starý most, který byl v Bratislavě do počátku 70. let jediný, byl postaven ještě za rakousko-uherského mocnářství. Kvůli špatnému technickému stavu byl před zahájením stavebních prací několik let uzavřen pro všechna vozidla.

Zhruba půl kilometru dlouhý most spojuje centrum slovenské metropole se čtvrtí Petržalka, které je největším sídlištěm Na Slovensku. Součástí obnovy mostu bylo například zbourání dvou pilířů a vybudování jednoho nového pilíře mostu, jakož i postavení nové mostní konstrukce, chodníků a cyklostezky. Ukončení samotných stavebních prací Nesrovnal oznámil už loni v prosinci. Kolaudace tramvajové tratě se zatím neuskutečnila, podle dostupných informací by tramvaje mohly začít vozit cestující přes most v létě. Na rozdíl od minulosti most nebudou moci využívat automobily.

Most na konci druhé světové války vyhodily ustupující německé jednotky do povětří. Ocelovou konstrukci pak provizorně opravili sovětští ženisté. Původně nouzové řešení představovalo až do roku 1972 jediné pevné spojení Bratislavy s vyrůstajícím sídlištěm Petržalka.

(čtk)