ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V roztocké historické vile vznikne školka i komunitní centrum

18.05.2016

Roztoky (u Prahy) 18. května - V chátrající roztocké historické vile čp. 125 vznikne školka i komunitní centrum. Práce začnou příští rok, nejdříve na jaře. Úpravy budou stát zhruba 25 milionů korun. ČTK to dnes řekl místostarosta Roztok Tomáš Novotný (TOP 09 a nezávislí). Jde o jednu ze dvou vil v Tichém Údolí, které patří městu. V druhé, čp. 110 dosud bydlí nájemníci.

Nová školka by měla mít kapacitu asi pro 25 dětí, město dlouhodobě bojuje s nedostatkem míst ve školkách. V komunitním centru bude působit několik spolků, například kulturní sdružení Roztoč, Divadélko Kvítkov nebo mateřské centrum. "Vilu opravíme během tohoto volebního období," uvedl místostarosta. I kdyby město nezískalo evropské dotace, o které žádá, opravu by zaplatilo z vlastních peněz. Roční rozpočet Roztok činí zhruba 150 milionů korun.

Město už má pro opravu souhlasné stanovisko památkářů, nyní připravuje tendr na projekt. Stavební povolení získá po vypracování projektu a administrativním procesu zřejmě až příští rok. Řeší se například i okolí vily, kde by měla být veřejnosti přístupná zahrada, část by měla sloužit pro děti ze školky.

Dvě vily v Tichém údolí, čp. 110 a čp. 125, bývaly v majetku Haurowitzů, kterým patřil mimo jiné tovární sklad Kosmonoských kartounů. Vily jsou kulturní památkou. Ve vile čp. 110 město plánuje například opravu vyřezávané verandy, v budoucnu by v ní mohlo vzniknout například muzeum.

Vila čp. 110 byla postavena v roce 1882 podle plánů stavitele Františka Pavikovského, autora dalších roztockých vil, vedlejší vila čp. 125 s novorenesančním průčelím byla postavena v roce 1897.

(čtk)