ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Insolvenční návrh na majitele zámku může být stažen

17.05.2016

Praha 17. května - Klenotnická společnost Pretis z Nového Města nad Metují zvažuje stažení insolvenčního návrhu na vlastníka moravskokrumlovského zámku Reality MK. Vyplývá to z jednání Městského soudu v Praze. Zápis z průběhu jednání, které se uskutečnilo minulý týden, je k dispozici v insolvenčním rejstříku. Kvůli insolvenčnímu návrhu a předběžnému opatření se v lednu nekonala dražba zámku.

Pražský soud, který se insolvenčním návrhem zabývá, odročil jednání na 25. srpna, avšak do dvou měsíců, tedy zhruba do poloviny července musí Pretis a Reality MK doručit soudu informace o mimosoudním jednání a jeho výsledku, na němž se strany dohodnou. Teprve až se o insolvenčním návrhu rozhodne, bude možné řešit budoucnost zámku.

Pretis podal na majitele zámku návrh na insolvenci kvůli dosud neuhrazenému dluhu 9,5 milionu včetně úroků. Dluh potvrdil pravomocným rozsudkem i soud, Reality MK však podala dovolání.

Další dluh devět milionů má Reality MK i vůči mateřské společnosti, slovenské Inchebě, a také vůči sesterské Incheba Expo Praha. Dluh má činit 16 milionů, dlužník uznává 2,4 milionu.

Na rozhodnutí o insolvenčním návrhu čeká město Moravský Krumlov, které chtělo v dražbě zámek získat. Vyvolávací cena byla stanovena na 14 milionů, znalecký posudek jej ocenil na 21 milionů. Podle starosty Tomáše Třetiny je zámek v takovém stavu, že nehrozí při prodlevě jeho dramatické zhoršení.

Cílem města je zámek vlastnit a nadále v něm provozovat expozice věnované umění. Zámek už je zčásti opravený a po ukončení rekonstrukce by chtěli krumlovští zastupitelé s představiteli Prahy vyjednat, aby se do zámku vrátilo známé dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Tento soubor 23 obrazů je majetkem hlavního města, v němž je nyní epopej vystavena. V minulosti byla přes půl století prezentována právě v krumlovském zámku.

(čtk)