ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Karviné se konečně otevře opravené kino

17.05.2016

Karviná 17. května - V Karviné se poslední květnový den otevře po rekonstrukci kino Centrum. Modernizace kina a úpravy jeho okolí stály 64 milionů korun, většinu nákladů pomohly městu uhradit evropské dotace, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Kino a jeho okolí se opravovaly celý loňský rok. Definitivně ale práce skončily o několik měsíců později, než město předpokládalo. Podle původních plánů mělo být vše hotové už loni v září. Město ale nebylo spokojeno s kvalitou prací a stavbu nakonec přebralo až loni v prosinci a chtělo kino otevřít v únoru.

"Přestože hasiči projekt rekonstrukce kina schválili, při poslední zkoušce se ukázalo, že v jedné části schodiště by při požáru kouř nešel do odvodní šachty, ale přímo do prostor kina," řekla Swiderová. Město tak muselo vypsat výběrové řízení a nevyhovující zařízení nechat vyměnit.

Při nynější modernizaci kina dělníci odstranili například venkovní ochozy a betonovou stavbu provzdušnili sklem. Návštěvníci se mohou těšit také na nové prostory foyer s pokladnou, šatnou, bufetem a sociálním zařízením. V přízemí bude otevřena nová kavárna. U kina přibylo malé parkoviště, stavbaři opravili menší náměstí před kinem, je vydlážněné a jsou na něm lavičky, nová zeleň i veřejné osvětlení.

Slavnostní otevření budovy kina Centrum bude spojeno s promítáním filmu Teorie tygra s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Až do 5.června je připraveno několik snímků různých žánrů ve 2D i 3D provedení za snížené vstupné.

"Na četná přání diváků zopakujeme projekce titulů, které chtěli vidět sami právě v nové budově. Z nabídky titulů si za 50 korun vstupného bude moci opravdu vybrat každý. U některých rodinných snímků budou ještě další speciální slevy pro děti v doprovodu rodičů," uvedla Olga Humplíková, ředitelka Městského domu kultury Karviná, který kino provozuje.

První návrhy vzhledu kina pocházejí z let 1963 až 1964. Stavba železobetonového monolitu pak vznikla v letech 1967 až 1985. V roce 2012 bylo kino digitalizováno a upravovaly se vnitřní prostory.

(čtk)