ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mimosoudní jednání o Škodově paláci se blíží ke konci

16.05.2016

Praha 16. května - Mimosoudní jednání o nájemném za Škodův palác, kde sídlí magistrátní úředníci, se chýlí ke konci. ČTK to potvrdila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Vedení Prahy a majitel paláce, firma Copa Retail spolu jednají o výši nájemného řadu měsíců. Město v minulosti podalo kvůli nájemnému dvě žaloby, u soudu neuspělo. Na blížící se konec jednání upozornil server Neovlivní.cz, podle něhož má Praha uspořit po slevě z celkového dvacetiletého nájmu ve výši 4,4 miliardy asi 500 milionů korun.

"Je pravda, že jednání se chýlí ke konci. Pokud se to skutečně podaří dotáhnout, tak to považuji za úspěšný konec celého příběhu, který byl i pro mě osobně komplikovaný," uvedla Krnáčová. Podle primátorky je dohoda s majitelem o úpravě nájemného jediným způsobem, jak může postupovat. "Jediným možným řešením bylo jednání o možné slevě, protože soudními spory s pochybnou argumentací, kterou zvolila TOP 09, město ničeho nedosáhlo a všechny prohrálo," uvedla.

Šéfka Copa Retail Abigail Schaeffer dnes nechtěla jednání komentovat. "Můžeme potvrdit, že jednání za účelem dosažení smíru ve sporech ohledně Škodova paláce stále probíhají. K obsahu jednání se proto v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat. To, zda budou jednání úspěšná či nikoliv, nechceme předjímat," uvedla pro ČTK.

Praha za pronájem paláce, kde sídlí magistrátní úředníci, zaplatila už více než 1,5 miliardy korun. Po uplynutí dvacetileté smlouvy by vyplacená částka měla převýšit 4,4 miliardy korun. Kvůli údajně přemrštěné výši nájemného se město s majitelem budovy neúspěšně soudilo. Kromě výše nájemného se debata vede i o případném vypuštění opčního a předkupního práva, tedy možnost prodloužit dlouholetou smlouvu výměnou za snížení nájmu.

Krnáčovou provázel loni při vyjednávání skandál, kdy omylem zaslala svou korespondenci s Schaeffer opozičnímu zastupiteli. V e-mailových zprávách obě ženy řešily výběr právníků, kteří budou město zastupovat. Opoziční TOP 09 kvůli tomu na ni podala trestní oznámení, které nedávno policie odložila.

Ve Škodově paláci od roku 2006 sídlí většina magistrátních úředníků. Město za budovu v centru města ročně platí 200 milionů korun a pronajatu ji má až do roku 2026.

(čtk)