ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá se otevře veřejnosti

16.05.2016

Praha 16. května - Sportovně-rekreační areál Vrchbělá v bývalém vojenském prostoru Ralsko a in-linový park Bezděz získaly kolaudaci a v létě se otevřou veřejnosti. Celkové náklady činily 154 milionů korun, z toho přes 74 milionů získal kraj z Evropské unie. Novinářům to dnes řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Slavnostní otevření je podle něj plánováno v červenci.

Součástí in-linového parku je 7,2 kilometru dlouhá dráha, 22 metrů vysoká rozhledna, rozlehlé dětské hřiště, pěší naučná stezka a parkoviště. Areál Vrchbělá zahrnuje hotel s 24 dvoulůžkovými pokoji, restauraci, kemp, dětské zoo a lanové centrum.

"My dneska už víme, jak by se celé to území mělo provozovat. Vlastní in-linové dráhy přejdou pod krajskou správu a údržbu silnic, která se o to bude starat," uvedl Petera. Pro hotel už kraj sehnal nájemce, vzešel z výběrového řízení. "Měl by dotvářet servis a nabídku volnočasových aktivit v tomto regionu," dodal hejtman.

Projekt in-line parku a multifunkčního turistického centra se začal připravovat v roce 2010, kdy se v areálu Vrchbělá provedly demoliční práce. O dva roky později bylo schváleno financování, výstavba se ale protáhla. Dokončení prací bylo na začátku projektu naplánováno na rok 2013, což se nepodařilo. Problémy byly podle Petery hlavně s hotelem, a to kvůli nedokonalostem v projektu. "Byly tam velké problémy s připojením sítí, hlavně vodovodů a kanalizací, ale i s elektrickou přípojkou," uvedl hejtman.

První myšlenka využít areál bývalé vojenské pozorovatelny u střelnice sovětské armády přišla v roce 2009. Soukromý investor chtěl vybudovat golfové hřiště. Zástupci kraje ale nakonec dali přednost tomuto projektu.

(čtk)