ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rokytnice promění jídelnu Rotextile v kulturní dům

16.05.2016

Rokytnice nad Jizerou (Semilsko) 16. května - Rokytnice nad Jizerou na Semilsku koupila budovu bývalé jídelny zkrachovalé textilní společnosti Rotextile. Za zchátralý a léta nevyužívaný objekt zaplatilo město 1,5 milionu korun, původně za něj přitom vlastníci žádali bezmála trojnásobek. Rokytnice chce jídelnu zrekonstruovat a proměnit v kulturní dům, velký sál pro pořádání společenských akcí totiž ve městě chybí. ČTK to dnes řekl místostarosta Petr Kadavý (Občané.CZ).

"V Rokytnici máme kulturní dům, ale v něm je bohužel stupňovité hlediště, které neumožňuje pořádání jiných věcí, než jsou divadelní představení nebo přednášky," řekl Kadavý. Z řady dotazníků vyplynul podle něj požadavek veřejnosti obnovit provoz jídelny v podobě kulturního domu nebo místa pro setkávání, jak to v minulosti vždy fungovalo. "Kromě toho, že to byla jídelna, se tam konaly zábavy, plesy a podobné akce. Jiný takový prostor v Rokytnici není," dodal místostarosta.

Textilní společnost Rotextile ukončila v Rokytnici nad Jizerou výrobu v polovině roku 2006. Od té doby je areál prázdný, jídelna je zavřená. V roce 2012 se sice rozjel projekt za více než půl miliardy korun, který měl areál o rozloze 4500 metrů čtverečních proměnit v relaxační a nákupní centrum s apartmánovými byty. V bývalé jídelně chtěl zahraniční investor vybudovat kongresový sál pro 200 lidí a restauraci s minipivovarem. V jeho sousedství plánoval pivní lázně. Záměr ale ztroskotal.

Areál má dnes podle Kadavého nového vlastníka, který zvažuje co s ním. Jídelnu koupilo město a připravuje její rekonstrukci. Náklady se předběžně odhadují na několik desítek milionů korun. Jen zateplení, vytápění a vzduchotechnika přijdou podle odhadů na 5,5 milionu korun. Podle studie, kterou připravil atelier architekta Ladislava Davida, by v budově měl vzniknout velkým sál s jevištěm a menší konferenční sál, výstavní síň a také infocentrum a zázemí pro pořádání akcí. Radnice podle Kadavého hledá možnost, jak na rekonstrukci získat dotace. "Ze svého rozpočtu bychom to dělali dlouho a museli bychom to rozdělit na etapy," dodal místostarosta.

(čtk)