ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Beroun by měl mít letos schválený nový územní plán

15.05.2016

Beroun 14. května - Beroun by měl mít letos schválený nový územní plán. O jeho pořízení zastupitelé rozhodli už v roce 2010, příprava se ale zpozdila kvůli sporu o vedení koridoru vysokorychlostní tratě. Veřejné projednávání upraveného územního plánu se uskuteční 25. května, řekla ČTK městská architektka Dana Vilhelmová.

Starý územní plán pochází z roku 2001 a byl už třikrát upravován. Na pořízení nového využilo město dotaci z Evropské unie. Z veřejného projednání vzejdou připomínky, které posoudí radní a zastupitelé a případně se zapracují do návrhu. "Pak se územní plán opatřením obecné povahy vyhlásí na dalším zastupitelstvu. Věříme, že to bude tento rok," uvedla architektka.

Návrh nového územního plánu například řeší areál bývalé textilky Tiba. "Jsou tam navržené plochy pro bydlení, jsou tam navržené smíšené plochy, které by měly odclonit dálnici od těch ploch k bydlení. Na Plzeňskou ulici navazují plochy občanské vybavenosti," uvedla Vilhelmová. Vše je podle ní rozčleněno na menší segmenty a snahou je celý prostor charakterem zástavby lépe začlenit do města.

Areál textilky, který má soukromého vlastníka, vznikl v první polovině 19. století. V období první republiky tam pracovalo přes 1400 lidí, výrobky z továrny směřovaly do všech koutů Evropy i USA. Za druhé světové války byl provoz utlumen a výroba se nakonec úplně zastavila. Závod byl po roce 1945 znárodněn a v roce 1958 se stal součástí národního podniku Tiba Dvůr Králové. V 70. letech však začal textilní průmysl upadat a z areálu se postupně stal nevyužívaný brownfield.

(čtk)