ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Před 30 lety byla otevřena multifunkční aréna v Ostravě

15.05.2016

Praha 15. května - Před 30 lety, 17. května 1986, byla v Ostravě slavnostně otevřena multifunkční aréna, která byla ve své době jednou z nejmodernějších a největších v Evropě. Hala je domácím stadionem hokejistů Vítkovic. Kromě hokejových a dalších sportovních bitev byla hala svědkem i řady koncertů těch největších hvězd světové populární hudby.

Autorem jedné z dominant Ostravy, která se nachází v Zábřehu, byl architekt Vladimír Dedeček, jedna z nejvýraznějších osobností slovenské architektury. Práci na projektu Paláce kultury a sportu zahájil v roce 1974 a dokončil ji v roce 1976. V témže roce započala demolice domů v místě dnešní arény na rozhraní Vítkovic a Zábřehu nad Odrou.

V roce 1978 začala stavba. Před stavbaři stál náročný úkol - na základy haly bylo třeba posadit ocelovou konstrukci vážící 6000 tun. Pomocí jeřábů a lan byla zvedána také střecha o váze více než 1200 tun. Slavnostní otevření haly obstaraly mezinárodní závody ve sportovní gymnastice Vítkovická kladina.

Aréna během uplynulých let vystřídala řadu názvů. Od svého vzniku se jmenovala Palác kultury a sportu. Tento název s ní byl spojen až do roku 2004. V letech 2003 až 2004 hala prošla rekonstrukcí a po jejím dokončení nesla jméno energetické společnosti ČEZ a poté krátce Ostrava Aréna. Od letošního roku se jmenuje Ostravar Aréna.

Ostravská aréna je s kapacitou 12.500 diváků druhou největší halou v České republice a největší víceúčelovou halou na Moravě. Na hokejová utkání má kapacitu kolem 10.000 lidí, což jí řadí na třetí místo za O2 arénou, která je nyní domovským stadionem pražské Sparty, a pardubickou Tipsport Arenou. Ročně ji navštíví v průměru okolo 400.000 lidí. Provozuje ji městská akciová společnost Vítkovice Aréna. Pod tu spadá i městský stadion, nedávno otevřená atletická hala, menší multifunkční hala a hotel.

K největším sportovním událostem, které hala hostila, se zařadily světové šampionáty volejbalistek (1986) a basketbalistek (2010), ME ve stolním tenisu (2010) a hlavně pak hokejové MS 2004 a 2015. V hale také hrály své zápasy český daviscupový a fedcupový tým.

Vystoupili v ní například Sting, Bob Dylan, Deep Purple, Black Sabbath, Iron Maiden, Joe Cocker, Julio Iglesias nebo José Carreras.

(čtk)